Biologika přináší naději pacientům se záněty střev

foto Injekce - ilustrační foto.

Střevní záněty jsou autoimunitní choroby postihující různé části trávicí soustavy. Patří sem hlavně Crohnova choroba a ulcerózní kolitida. Klasická léčba je především symptomatická, cílená terapie se pak ubírá jiným směrem.

Cíl v dohlednu

Běžně se u střevních zánětů používají léky působící na příznaky nemoci, ne na její příčiny. Imunomodulační léčba neboli pracující s biologiky dává pacientům v tomto ohledu novou naději. Působí přímo na imunitní systém, ovšem jen na tu část, která je za onemocnění zodpovědná. Proto se jí také říká terapie cílená. Nicméně biologika nejsou léčbou první volby.

Zeptejte se svého lékaře na možnosti CÍLENÉ LÉČBY nespecifických střevních zánětů!

Může řešit také:

  • Ulcerózní kolitidu
  • Crohnovu nemoc

Několik kroků k úspěchu

  • V začátku onemocnění je vhodné podávat především aminosalicyláty.
  • Pokud je jejich účinek nedostatečný, přichází na řadu kortikosteroidy, které výrazně zmírňují příznaky, ale mají řadu nežádoucích účinků. Proto jakmile je jejich efekt dostatečně patrný, dávky se snižují.
  • Jen pokud kortikoidy na zkrocení nemoci nestačí nebo není možné jejich dávky postupně snižovat, přichází na řadu cílená léčba.

Pomalý nástup, dlouhodobý účinek

Biologika mají oproti ostatním typům léčby pomalejší „rozjezd“. Jejich účinek je patrný až po 2 či 3 měsících. Nepodávají se při akutním vzplanutí, ale u dlouhodobě přetrvávajícího onemocnění. Látky se řadí do různých skupin, a ne všechny se využívají stejně.

  • Azathiorine a 6-merkaptopurin se podává pacientům, u kterých není možné dosáhnout remise onemocnění ostatními druhy léčiv.
  • Cyklosporin A (inhibitor kalcineurinu) se využívá téměř výhradně u závažné akutní kolitidy.
  • Tacrolimus je vhodný jak pro Crohnovu chorobu, tak pro ulcerózní kolitidu.
  • Metotrexát má dobré výsledky při léčbě Crohnovy nemoci. 

Další významnou skupinou látek jsou tzv. TNF-alfa inhibitory. Mezi nejvýznamnější patří infliximab, který je užíván u obou typů střevních zánětů, ale u Crohnovy nemoci vykazuje vyšší účinnost.

http://www.cilena-lecba.cz/

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je sobota 13. srpna 2022

Očekáváme v 19:00 22°C

Celá předpověď