Bílý dům zpochybnil tvrzení Tillersona o ochotě jednat s KLDR

foto Americký ministr zahraničí Rex Tillerson.

Washington - Bílý dům dnes zpochybnil úterní tvrzení ministra zahraničí Rexe Tillersona o tom, že USA jsou ochotny jednat s KLDR kdykoli a bez předběžných podmínek. Mluvčí prezidentské Národní bezpečnostní rady (NSC) agentuře Reuters řekl, že Pchjongjang musí nejdříve "zlepšit své chování".

"Pojďme se jen potkat, můžeme hovořit o čemkoli budete chtít. Můžeme hovořit o tom, zda to bude čtvercový nebo kulatý stůl," řekl Tillerson při úterní přednášce ve Washingtonu. Na prvním setkání by se podle něj mohla stanovit pravidla budoucích formálních rozhovorů. USA prý jsou připraveny jednat, jakmile budou připraveni "oni".

Nejmenovaný mluvčí NSC podle Reuters takový přístup nepotvrdil. "Vzhledem k nedávnému raketovému testu Severní Koreje teď evidentně není (k jednání) vhodná doba," řekl. Americká vláda je prý jednotná v názoru, že jakékoli jednání s KLDR musí předcházet "zásadní zlepšení jejího chování".

Tillersonovo prohlášení mezitím přivítaly Moskva a Peking. Představitelé ruského a čínského ministerstva zahraničí dnes jeho stanovisko shodně označili za ústup od klíčového amerického požadavku, že KLDR musí nejdříve projevit ochotu jednat o zrušení svého jaderného arzenálu.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je čtvrtek 18. října 2018

Očekáváme v 13:00 18°C

Celá předpověď