Bílý dům rozhodnutí Senátu uvítal, Pelosiová ho zkritizovala

foto Senátor Mitt Romney (zadní řada, druhý zleva) hlasuje o vině amerického prezidenta Donalda Trumpa co se týká zneužití pravomoci.

Washington - Bílý dům rozhodnutí Senátu osvobodit amerického prezidenta Donald Trumpa uvítal. Proces ústavní žaloby mluvčí Stephanie Grishamová označila za "hon na čarodějnice...založený na řadě lží". Informovala o tom agentura Reuters. Svou radost nad rozhodnutím senátorů vyjádřil i viceprezident Mike Pence. Naopak demokratická šéfka Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová výsledek hlasování zkritizovala.

"Pokus pokus o impeachment, který vymysleli demokraté, skončil plným očištěním a ospravedlněním prezidenta Donalda J. Trumpa. Jak jsme vždy říkali, je nevinný," uvedla mluvčí Bílého domu v prohlášení.

"Je to za námi," prohlásil před republikánskými stoupenci v Pensylvánii viceprezident Pence a dodal, že to byl "neuvěřitelný týden". "Právě před chvílí Senát Spojených států osvobodil prezidenta Donalda Trumpa v obou bodech ústavní žaloby," řekl Pence příznivcům, kteří vzápětí začali jásat a skandovat heslo "Další čtyři roky". Dávali tak najevo, že si přejí, aby dvojice Trump-Pence zůstala u moci i po listopadových prezidentských volbách.

Vůdce republikánských senátorů Mitch McConnell novinářům řekl, že ústavní žaloba byla politickou prohrou demokratů a jejich kolosální chybou. Je přesvědčen, že republikáni vyšli z kauzy naopak posíleni.

Předsedkyně dolní komory Kongresu Pelosiová po hlasování neskrývala pobouření. "Celých 75 procent Američanů a mnoho republikánských senátorů si myslí, že prezidentovo chování bylo špatné. Senát se ale rozhodl ignorovat fakta, vůli amerického lidu a svou povinnost vyplývající z ústavy," citovala Pelosiovou televize CNN. "Prezident se nyní bude chlubit tím, že byl osvobozen. Ale k osvobození nemůže dojít bez procesu. A k procesu nemůže dojít bez svědků, bez dokumentů a bez důkazů. Tím, že ignoroval důkazy a odmítl se řídit základními pravidly spravedlivého soudního procesu, se republikánský Senát stal komplicem v prezidentově kamufláži," dodala Pelosiová.

Šéf senátních demokratů Chuck Schumer podle portálu Politico prohlásil,  že proces s Trumpem nebyl spravedlivý. Prezidentovo osvobození považuje proto za Pyrrhovo vítězství republikánů, neboť nebyly předloženy skutečné důkazy a nebyli předvoláni svědci. Schumer také řekl, že se snažil zorganizovat spravedlivý proces, ale McConnell dohodu o tom, jak postupovat, uzavřít nechtěl.

Opoziční demokraté v Senátu USA neuspěli s ústavní žalobou proti hlavě státu. Senátoři ve středu nejprve poměrem 52 ku 48 hlasům rozhodli, že Trump je nevinen pokud jde o první článek ústavní žaloby, který se týkal možného zneužití pravomoci. Následně poměrem 53 ku 47 hlasů odhlasovali, že je nevinný i pokud jde o druhý článek žaloby týkající se obstrukcí vůči Kongresu USA.

Při prvním hlasování se ke 47 demokratickým senátorům přidal republikán Mitt Romney, který za to čelí kritice. "Jsem si vědom toho, že v mé straně i v mém státě jsou lidé, kteří mé rozhodnutí důrazně odsoudí," uvedl Romney. "Jsem si jistý, že od prezidenta a jeho stoupenců uslyším nadávky. Skutečně si někdo myslí, že bych přijal tyto následky bez nezvratného přesvědčení, že to vyžadovala má přísaha před Bohem?" řekl Romney v prohlášení, které CNN označila za emotivní vysvětlení toho, jak v procesu hlasoval.

"Mitt Romney je navždy zahořklý, protože nikdy nebude prezidentem Spojených států," napsal na twitteru prezidentům syn Donald Trump mladší. Šéf Bílého domu v minulosti opakovaně při kritice na adresu Romneyho poukazoval na jeho neúspěšný střet s demokratem Barackem Obamou, se kterým v prezidentských volbách v listopadu 2012 prohrál. Trumpův syn v tweetu poznamenal, že Romney by tehdy příliš slabý, než aby demokraty porazil, proto se k nim nyní přidal.

Republikánská strana k Romneyho postoji vydala tiskové prohlášení, které uvedla titulkem, že senátor se otočil zády ke státu Utah, který v horní komoře Kongresu zastupuje. S kritikou vystoupila i šéfka celoamerického vedení Republikánské strany Ronna McDanielová, která je Romneyho neteří. "Není to poprvé, co jsem s Mittem Romneym nesouhlasila, a tuším, že to není ani naposledy. Tím hlavním je, že prezident Trump neudělal nic špatného a že Republikánská strana za ním stojí jednotněji než kdy dříve," uvedla McDanielová.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je sobota 28. března 2020

Očekáváme v 13:00 15°C

Celá předpověď