Bílý dům chce zablokovat přístup Kongresu k Trumpovým financím

foto Prezident Donald Trump pronáší poselství o stavu unie v sídle amerického Kongresu.

Washington - Advokáti Bílého domu v pondělí požádali odvolací soud, aby zrušil květnový soudní verdikt nařizující firmě Mazars LLP, aby povolila Kongresu nahlédnout do finančních záznamů prezidenta Donalda Trumpa. Podle mínění právníků prezidentské kanceláře je žádost poslanců o kontrolu prezidentových financí neopodstatněná.

Washingtonský soud dal 20. května za pravdu výboru Sněmovny reprezentantů pro dohled a reformu, který chce do Trumpových finančních záznamů nahlédnout. Jde o finanční výkazy prezidenta a několika jeho firem za posledních osm let. Soud rozhodl, že Bílý dům nemůže sněmovní obsílku blokovat. Podle Trumpových právníků ale obsílka Sněmovny reprezentantů přesahuje vyšetřovací pravomoci Kongresu.

Žádost odvolacímu soudu je dalším z řady právních kroků, které vyhrocují konflikt mezi Sněmovnou reprezentantů, ovládanou demokraty, a Bílým domem. Trump s Kongresem odmítá spolupracovat v řadě vyšetřovaných kauz, které se týkají jeho daňových přiznání, bezpečnostních prověrek jeho dětí nebo obchodních aktivit prezidentova washingtonského hotelu. Samostatnou kauzou je rozsáhlé prošetřování prezidentových skutků, jimiž podle demokratů mařil vyšetřování ruského vlivu na americké prezidentské volby.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je pondělí 19. srpna 2019

Očekáváme v 21:00 19°C

Celá předpověď