Bílý dům: Biden neplánuje setkání s Kim Čong-unem

foto Ilustrační foto - Americký prezident Joe Biden na snímku z 18. března 2021.

Washington - Americký prezident Joe Biden nemá v úmyslu setkat se s lídrem Severní Koreje Kim Čong-unem. Dnes to podle agentury Reuters řekla mluvčí Bílého domu Jen Psakiová.

Jeden z reportérů se na každodenní tiskové konferenci Psakiové zeptal, zda se Biden chce v rámci svého diplomatického přístupu k autoritářskému režimu řídit příkladem svého předchůdce Donalda Trumpa, který se setkal se severokorejským vůdcem několikrát. "Myslím, že jeho přístup bude poněkud jiný a že to nemá v úmyslu," řekla Psakiová k případné schůzce obou lídrů.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un na snímku sjezdu vládní strany 5. ledna 2021. Severní Korea minulý týden odpálila nový typ balistické střely krátkého doletu. Po testu Washington vyzval k uspořádání mimořádné schůzky výboru monitorujícího uplatňovaní sankcí uvalených Radou bezpečnosti OSN, který následně test zkritizoval.

Biden ve čtvrtek prohlásil, že jsou USA navzdory testům zakázaným OSN stále ochotny přistoupit k diplomatickým jednáním, varoval však KLDR před další případnou eskalací.

Severní Korea v sobotu uvedla, že Bidenova administrativa učinila špatné první kroky a odhalila "hluboce zakořeněné nepřátelství" Washingtonu vůči Pchjongjangu. Test nové rakety pak označila za sebeobranný.

Trump se s Kim Čong-unem setkal dohromady třikrát a napsali si několik dopisů. Trumpovy snahy však nepřinesly posun v diplomatických jednáních a vztahy obou vůdců následně ochladly. Severokorejská autokracie pak prohlásila, že s USA nebude dále jednat, dokud Washington neskončí se svými nepřátelskými postoji vůči KLDR.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

12°C

Dnes je středa 27. října 2021

Očekáváme v 17:00 12°C

Celá předpověď