Bílé Vánoce budou jen na horách, i tam ale dorazí obleva

foto Ilustrační foto - První letošní sníh pokryl vrchol Klínovce (1244 m.n.m.) na Karlovarsku, 5. listopadu 2021.

Praha - V Česku zažijí bílé Vánoce jen lidé na horách, meteorologové ale i tam očekávají oblevu. Do Česka dorazí na Štědrý den oteplení, odpoledne mohou teploty vystoupat až k deseti stupňům Celsia. Během dne bude také pršet a foukat vítr. Pro oblast kolem Jeseníků platí do pátečního večera výstraha před silným větrem. Ráno se také ještě může tvořit ledovka, a to zejména v severovýchodních Čechách, na Moravě a ve Slezsku. Zaprší i na Boží hod a na Štěpána, na řadě míst přejde déšť opět do sněžení. Vyplývá to z týdenní předpovědi počasí a vyjádření Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) na facebooku.

"Ráno na ledu, večer na blátě. Veškeré předpoklady potvrzují, že ani letos se bílých Vánoc s výjimkou hor nedočkáme. Za teplou frontou, která začne přecházet přes naše území k východu v noci na pátek, dorazí velmi teplý vzduch od jihozápadu," uvedli meteorologové. Od jihozápadu bude v noci nejdříve sněžit, později pršet na promrzlou zem, a bude se tak vytvářet nebezpečná ledovka. V noci na Štědrý den platí výstraha před ledovkou pro celé území, dopoledne pak do 10:00 potrvá pro Královéhradecký, Pardubický, Olomoucký, Zlínský a Moravskoslezský kraj.

Foukat bude na Štědrý den nejvíce v oblasti Jeseníků, meteorologové tam očekávají silný vítr s nárazy nad 65 kilometrů v hodině. Výstraha platí v Olomouckém kraji pro okolí Jeseníku a Šumperku a v Moravskoslezském kraji pro regiony Bruntál, Krnov, Opava, Rýmařov a Vítkov.

Kombinace vysokých teplot, dešťových srážek a teplého větru bude podle meteorologů příčinou výrazné oblevy i na horách. Sníh bude odtávat nejrychleji na Šumavě. "I přes výrazný úbytek sněhu, předpokládáme, že se udrží. Severní hory budou oblevou postiženy také, ale v menším měřítku. Večer v nejvyšších polohách bude dokonce sněžit," uvedl ČHMÚ.

Severní hory a nejvyšší polohy Šumavy tak letos podle meteorologů zůstanou jedinými místy, kde budou moci lidé prožít kouzlo bílého Štědrého večera.

Občasný déšť očekávají meteorologové i o víkendu. Na Boží hod se ale od severu bude zase přechodně ochlazovat a déšť bude přecházet na řadě míst do sněžení. Změny počasí tak budou v příštích dnech připomínat jízdu na horské dráze, uzavřeli meteorologové.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

31°C

Dnes je pátek 20. května 2022

Očekáváme v 9:00 26°C

Celá předpověď