Bilance obětí tajfunu Lekima v Číně se zvýšila na 44

foto Vlnobití způsobené tajfunem Lekima ve městě Wen-ling v čínské provincii Če-ťiang.

Peking - Bilance obětí tajfunu Lekima, který v sobotu zasáhl východní pobřeží Číny, se zvýšila na 44. Dalších 16 lidí se pohřešuje. Informovaly o tom dnes čínské úřady. Ty v neděli uváděly 33 mrtvých. Škody se v nejhůře postižených provinciích Šan-tung a Če-ťiang vyšplhaly odhadem už na 18 miliard čínských jüanů (59 miliard Kč), téměř 1,2 milionu lidí muselo dočasně opustit své domovy.

V provincii Če-ťiang jižně od Šanghaje přišlo od soboty o život 38 lidí, nejvíce jich zemřelo ve vesnici Jen-tchan. Tam sesuv půdy nejprve vytvořil hráz na místní řece, která se později tíhou zadržené vody protrhla a proud pak strhl domy i jejich obyvatele.

Když se tajfun v sobotu dostal k čínské pevnině, provázel jej vítr o rychlosti téměř 190 kilometrů v hodině. Pak se bouře přesouvala severním směrem přes provincii Šan-tung. Právě tam úřady nařídily evakuaci dalších 180.000 lidí. Už předtím přitom musel domovy opustit milion obyvatel provincií Ťiang-su a Če-ťiang.

Jen v provincii Šan-tung způsobil tajfun v zemědělství škody ve výši 939 milionů čínských jüanů (asi tři miliardy Kč), celkem bouře poničila 364.000 hektarů polí a úrodu, která na nich byla. Poškodila rovněž 36.000 budov.

Lekima je devátým tajfunem, který letos Čínu zasáhl. Během víkendu zeslábl na tropickou bouři, avšak v následujících dnech by mohl přinést silné srážky na severu východního čínského pobřeží. Podle agentury Reuters se očekávají další komplikace v dopravě, zejména letecké.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

8°C

Dnes je sobota 7. prosince 2019

Očekáváme v 5:00 6°C

Celá předpověď