Biden vyslal neoficiální delegaci na Tchaj-wan na důkaz podpory

foto Ilustrační foto - Americký prezident Joe Biden.

Washington/Tchaj-pej - Americký prezident Joe Biden vyslal na Tchaj-wan neoficiální delegaci na důkaz podpory ostrovu, jež pevninská Čína považuje za svou vzbouřeneckou provincii. Tři bývalí vysoce postavení politici dorazí na Tchaj-wan dnes. Čína už v reakci na návštěvu Spojené státy varovala, aby respektovaly princip jedné Číny a chovaly se podle něj k Tchaj-wanu, píše agentura Reuters.

Členy delegace jsou demokrat Chris Dodd, senátor za Connecticut v letech 1981 až 2011 a dva bývalí náměstci ministrů zahraničí James Steinberg z Obamovy éry a Richard Armitage z vlády republikánského prezidenta George W. Bushe, upřesňuje AP. Na Bidenovu žádost se setkají s nejvyššími představiteli Tchaj-wanu, píše CNN. Ve čtvrtek ráno se setkají s prezidentkou Cchaj Jing-wen, uvádí Reuters.

"Výběr těchto tří osob - zkušených státníků, kteří jsou letitými příznivci Tchaj-wanu a jsou osobně blízcí prezidentu Bidenovi - vysílá důležitý signál o americkém závazku Tchaj-wanu a tamní demokracii," cituje prohlášení Bílého domu stanice CNN.

USA a Tchaj-wan si v těchto dnech připomínají výročí 42 let od podpisu dohody o vzájemném partnerství Taiwan Relations Act, pro níž v roce 1979 ještě jako senátor hlasoval i Joe Biden.

Ministerstvo zahraničí USA už na začátku dubna vydalo směrnice, které mají posílit kontakty mezi Washingtonem a Tchaj-wanem. Nová pravidla umožňují svobodnější setkávání mezi americkými a tchajwanskými představiteli v rámci neoficiálních vztahů.

USA se ke kroku odhodlaly v době zvýšeného napětí ve vztazích s Čínou, která demokratický Tchaj-wan považuje za svou vzbouřeneckou provincii a je citlivá na jakékoli návštěvy zejména západních představitelů na ostrově. Přesvědčil se o tom loni na přelomu srpna a září i předseda českého Senátu Miloš Vystrčil, jehož návštěvu Peking velmi ostře kritizoval.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je neděle 16. května 2021

Očekáváme v 9:00 12°C

Celá předpověď