Biden: USA projednají sankce proti Rusku, pokud anektuje ukrajinská území

foto Ilustrační foto - Americký prezident Joe Biden v projevu ve Filadelfii, 1. září 2022.

Washington - USA budou jednat se spojenci o rychlém zavedení nových přísných ekonomických sankcí na Rusko, pokud Moskva anektuje nová ukrajinská území. Uvedl to dnes americký prezident Joe Biden. Dodal, že Spojené státy nikdy neuznají výsledky referend o připojení ukrajinských území k Rusku, která pořádají separatisté, napsala agentura Reuters. K odsouzení referend dnes vyzval svět i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

"Ruská referenda jsou podvodem - falešnou záminkou pro pokus o připojení části Ukrajiny silou a v jasném rozporu s mezinárodním právem," uvedl v prohlášení Biden. V textu dodal, že USA budou jednat se spojenci a partnery o rychlém zavedení dalších přísných ekonomických opatření proti Rusku v případě anexe nových území.

V podobném duchu se dnes vyjádřila skupina vyspělých zemí G7, které jsou USA členem. Ta v prohlášení uvedla, že nikdy neuzná výsledky referend a eventuální anexi dalších ukrajinských území k Rusku. Za v rozporu s mezinárodním právem označila hlasování již dříve například Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE).

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve svém každodenním poselství vyjádřil přesvědčení, že svět referenda pořádaná proruskými silami jednoznačně odsoudí.

Takzvaná referenda začala dnes v samozvané Doněcké lidové republice (DNR) a Luhanské lidové republice (LNR) na východě Ukrajiny, které od roku 2014 ovládají proruští separatisté. Plebiscity se konají také v těch částech ukrajinské Záporožské a Chersonské oblasti, které okupuje ruská armáda.

Proruské úřady ve středu rozhodly o dočasném připojení některých částí Mykolajivské oblasti k Chersonské oblasti, což umožnilo uspořádat referendum i tam. Hlasování potrvá do úterý.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je pondělí 3. října 2022

Očekáváme v 21:00 12°C

Celá předpověď