Biden se radil s Merkelovou, jak bránit Rusku používat plyn k politickým účelům

foto Americký prezident Joe Biden na summitu G20 v Římě 30. října 2021.

Řím - Americký prezident Joe Biden se dnes na okraj summitu G20 v Římě setkal s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Bavili se o tom, jak zabránit Rusku, aby používalo dodávky zemního plynu k politickým manipulacím. Po jejich schůzce o tom informoval Bílý dům.

Biden podle tiskového sdělení na internetových stránkách Bílého domu zdůraznil, že je důležité "zajistit, aby Rusko nemohlo manipulovat dodávkami zemního plynu kvůli nekalým politickým účelům".

Německá kancléřka Angela Merkelová na summitu G20 v Římě 30. října 2021. Schůzky se zúčastnil také Olaf Scholz, který se pravděpodobně stane nástupcem Angely Merkelové na kancléřském postu. Sociálnědemokratická strana Německa, jejímž je Scholz členem a kandidátem na kancléře, vyhrála zářijové parlamentní volby. Nyní o možné koalici vyjednává se Zelenými a liberály (FDP).

Dodávky plynu z Ruska se dostaly do centra pozornosti v situaci, kdy ceny této suroviny v Evropě strmě vzrostly. Na vině je více faktorů, zejména ale vyšší poptávka po pandemii a nízké zásoby. Někteří kritici tvrdí, že ruské plynárenské společnosti Gazprom, nad kterou má kontrolu Kreml, tato situace vyhovuje a že se tak snaží tlačit na rychlé schválení plynovodu Nord Stream 2. Gazprom taková obvinění odmítá. Nord Stream 2 už je hotový a bude přivádět plyn z Ruska po dně Baltského moře do Německa.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

5°C

Dnes je pátek 28. ledna 2022

Očekáváme v 21:00 1°C

Celá předpověď