Biden při první tiskové konferenci ohlásil nový vakcinační cíl

foto Americký prezident Joe Biden na své první tiskové konference v roli hlavy státu 25. března 2021.

Washington - Spojené státy budou mít do sta dní od inaugurace 200 milionů podaných dávek vakcín proti covidu-19. Na úvod své první tiskové konference v roli hlavy státu to uvedl americký prezident Joe Biden. Podle očekávání čelil i otázkám na problémy úřadů se zvládáním zesíleného přílivu migrantů přicházejících z Mexika. Podle šéfa Bílého domu chce být Peking nejmocnější na světě, USA budou trvat na dodržování mezinárodních norem. Prezidenta Si prý ujistil, že nechce konfrontaci.

Ohlášené číslo znamená zdvojnásobení původního slibu. Může se tedy jevit jako náročný cíl, ovšem USA už evidují asi 130 milionů aplikovaných dávek a vakcinační kampaň zde postupuje tempem asi 2,5 milionu injekcí za den. Do stého Bidenova dne v úřadu zbývá ještě více než měsíc, k dosažení 200milionového cíle tedy stačí udržet aktuální tempo.

Biden přesto dnešní oznámení označil za ambiciózní a prohlásil, že v žádné jiné zemi se neaplikuje tolik vakcín jako v USA. Agentura AP podotýká, že dodávky vakcín budou nejspíše dál narůstat, zatímco očkovací kampaň může dál urychlit i pokračující otevírání registrací v jednotlivých státech pro širší a širší skupinu obyvatel.

Biden: Čína chce být nejmocnější, USA budou trvat na pravidlech

Peking chce být nejmocnějším světovým hráčem a Spojené státy budou v tomto směru s Čínou tvrdě soupeřit. Na své první tiskové konferenci ve funkci hlavy státu to dnes k americko-čínským vztahům prohlásil šéf Bílého domu Joe Biden. Uvedl, že Washington nechce konfrontaci, ale že bude se spojenci trvat na dodržování mezinárodních norem v "celé řadě otázek".

Soupeření s Čínou popsal Biden jako souboj o to, zda je úspěšnější demokracie nebo autokracie. Čína podle něj chce být nejbohatší a nejmocnější zemí světa a momentálně USA výrazně poráží v oblasti investic. "Čína má celkový cíl, a já jim ten cíl nevyčítám," citoval amerického prezidenta deník The Wall Street Journal.

Biden ovšem avizoval, že bude s "aliancí demokracií" tlačit na dodržování pravidel, ať už jde o hospodářskou soutěž, obchod nebo geopolitické záležitosti. Zmínil dění v Jihočínském moři, status Tchaj-wanu i vývoj v Hongkongu a perzekuci Ujgurů v Sin-ťiangu.

"Dáme jasně najevo, že ve snaze vypořádat se s těmito záležitostmi budeme vyžadovat, aby Čína dodržovala pravidla," řekl Biden, přičemž avizoval společný postup s dalšími zemi. Dnes jej ještě například čeká videohovor s šéfy států a vlád zemí Evropské unie.

Biden prohlásil, že čínského prezidenta Si Ťin-pchinga opakovaně ujišťoval o tom, že "nám nejde o konfrontaci". O svém protějšku nicméně také řekl, že v těle nemá jedinou "demokratickou" kost. "Ale je to chytrý chlapík," dodal podle agentury Reuters.

Vztahy mezi Washingtonem a Pekingem jsou v posledních měsících mimořádně napjaté a mnoho na tom nezměnila ani výměna v Bílém domě. Když se minulý týden na Aljašce poprvé od Bidenovy inaugurace setkali američtí a čínští diplomaté, začala jednání nebývale dlouhým úvodním ceremoniálem, při kterém si dvě strany vyměňovaly kritická vyjádření.

Další výzvou pro Bidena je přístup k Severní Koreji, která podle zpráv z tohoto týdne opět začala testovat balistické rakety. "Konzultujeme to s našimi spojenci a pokud se (Severokorejci) rozhodnou eskalovat, přijdou reakce," řekl americký prezident.

"Také jsem připraven na nějakou formu diplomacie, ale ta musí být podmíněna konečným cílem denuklearizace," pokračoval Biden. Spojené státy se nedávno pokusily iniciovat kontakt s Pchjongjangem, severokorejská diplomacie ale před týdnem jednání odmítla a snahu Washingtonu označila za "levný trik". Vlivná sestra severokorejského vůdce Kim Čong-una předtím kritizovala Spojené státy a Jižní Koreu za jejich společné vojenské cvičení a Američanům vzkázala, aby se vyvarovali dalších provokací, pokud chtějí "klidně spát".

Biden hájil postup kolem migrace, většina běženců je prý odmítána

Americký prezident Joe Biden při své první tiskové konferenci po nástupu do Bílého domu podle očekávání čelil otázkám na problémy úřadů se zvládáním zesíleného přílivu migrantů přicházejících z Mexika. Šéf Bílého domu reagoval tím, že většina běženců je stále posílána zpět, a hájil přijímání dětí bez dospělého doprovodu, které často končí v přeplněných ubytovacích zařízeních.

"Nelituju toho, že jsem ukončil programy, které neexistovaly, dokud se nestal prezidentem (předcházející prezident Donald) Trump," prohlásila hlava státu po otázce na to, zda v tomto směru nepostupoval Bílý dům příliš rychle.

Zvýšený provoz na americko-mexické hranici prezident připsal sezonním migračním trendům. "Tohle se děje každý jeden rok," řekl. Statistiky z posledních let skutečně ukazují, že na jaře mívá pohraniční stráž nejvíce práce, i Bidenův ministr vnitřní bezpečnosti Alejandro Mayorkas ovšem uznal, že intenzita migrace je letos mimořádná. Počet lidí přicházejících k jižní hranici USA by podle něj mohl být nejvyšší za 20 let.

Republikánští politici Bidena obviňují z toho, že vzestup ve statistikách nelegálních vstupů na půdu USA pramení z jeho vyjádření na téma imigrační politiky. Nárůst nicméně začal už loni na jaře po poklesu spojovaném s příchodem pandemie covidu-19 a může být spojen také s vývojem v zemích střední Ameriky.

Podle Bidena jsou dospělí běženci či rodiny stále obratem vraceni do Mexika, přičemž jde podle něj o "drtivou většinu" zachycených migrantů. Pokud jde o přijímání dětí, snaží se prý stávající administrativa rychle obnovit "to, co bylo zrušeno", a vytvořit pro nezletilé vyhovující ubytovací kapacity.

Podle čísel, které pronikají do amerických médií, je nyní v péči úřadů výrazně přes 10.000 nezletilých běženců. Velká část z nich je v péči ministerstva zdravotnictví, tisíce jsou ale v posledních dnech drženy v zařízeních pohraniční stráže. Znepokojení tento týden vyvolaly záběry z takového centra v texaském městečku Donna, kde se lidé tísní jeden vedle druhého v místnostech ohraničených průhlednými plentami.

Podmínky v areálech jako je ten v Donně dnes Biden označil za "naprosto nepřijatelné". "Velmi rychle se to velmi výrazně zlepší," slíbil prezident. Trval na tom, že vláda posílí snahy přesouvat děti z přeplněných pohraničních zařízení. Také údajně tento týden pověřil vládní činitele, aby urychlili proces předávání dětských imigrantů do rukou příbuzných žijících v USA.

Biden v loňských volbách zvítězil i se slibem zásadního přenastavení amerického imigračního systému a Sněmovna reprezentantů už v tomto směru schválila dvojici návrhů. Zásadní překážkou pro tyto plány, jakož i pro další slibované reformy, je však Senát, kde Republikánská strana za současného stavu může jakýkoli legislativní návrh zablokovat, přestože ve volbách ztratila většinu.

I proto bylo jedním z hlavních témat tiskové konference to, jak Biden nahlíží na spolupráci s republikány a na výzvy k oslabení senátních obstrukcí, pro jejichž překonání je aktuálně u legislativních úprav potřeba 60 hlasů. Biden znovu uvedl, že podporuje změnu fungování daného pravidla, nevyloučil ale ani snahu o drastičtější zásah.

"Jestliže budeme mít naprostý pat a chaos v důsledku obstrukcí, pak budeme muset zajít dál, než je to, o čem mluvím," řekl prezident k dílčímu oslabení obstrukcí a úplnému zrušení 60hlasového požadavku. Tento nástroj, který umožňuje senátní menšině pohřbívat návrhy zákonů, je podle Bidena "obrovským způsobem zneužíván".

"Moji republikánští kolegové si budou muset rozmyslet, jestli chceme nebo nechceme spolupracovat, nebo zda se rozhodli, že cesta, kterou se chtějí vydat, je jen rozdělovat zemi," vzkázal Biden.

Bidenova první oficiální tisková konference od nástupu do Bílého domu trvala něco přes hodinu a podle amerických novinářů během ní nepadla jediná otázka týkající se pandemie covidu-19. Biden první plnohodnotný brífink uspořádal po více než dvou měsících úřadování, tedy později než jeho předchůdci z uplynulých dekád.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je úterý 11. května 2021

Očekáváme v 1:00 16°C

Celá předpověď