Biden požádá nejvyšší soud o zablokování texaského potratového zákona

foto Žena z Texasu na potratové klinice v Shreveport v americkém státě Louisiana, 9. října 2021.

Austin (USA) - Texas může nadále zakazovat ženám ve většině případů podstupovat potraty, rozhodl ve čtvrtek federální odvolací soud. Zamítl další pokus administrativy prezidenta Joea Bidena zrušit protipotratový zákon, který je nejpřísnější v celých Spojených státech. Federální vláda následně oznámila, že o opětovné zablokování zákona požádá nejvyšší soud. Ten už jednou povolil vstup normy v platnost, ale nezabýval se její ústavností.

Republikánské vedení Texasu začátkem září zavedlo zákaz potratů od chvíle, kdy lze zachytit srdeční aktivitu embrya, tedy přibližně od šestého týdne těhotenství. V takto raném stadiu přitom značná část žen ještě neví, že je gravidní. Potrat nemohou podstoupit ani ty ženy, které otěhotněly v důsledku incestu nebo znásilnění. Nové předpisy vedly k tomu, že Texasanky, jež se nechtějí stát matkami, se kvůli umělému přerušení těhotenství vydávají na kliniky za hranicemi státu.

V USA přitom podle platného výkladu ústavy ženy mají právo na interrupci až do okamžiku, kdy se plod stává životaschopným, což nastává po 20. týdnu.

"Doufáme, že ministerstvo spravedlnosti se rychle proti rozsudku odvolá k nejvyššímu soudu, aby ženy v Texasu znovu získaly možnost podstoupit potrat po šestém týdnu těhotenství," uvedla po rozhodnutí odvolacího soudu Brigitte Amiriová z Projektu pro reprodukční svobodu Americké unie občanských práv (ACLU).

Federální ministerstvo spravedlnosti dnes oznámilo, že o zablokování texaského zákona skutečně nejvyšší soudní instanci požádá. Bidenova administrativa proti zákonu vystupuje dvojím způsobem. V jedné ze svých žalob žádá o prohlášení zákona za neústavní, v druhé, jíž se týkají i rozhodnutí z dneška a čtvrtka, požaduje jeho dočasné zablokování, dokud se nevyřeší otázka ústavnosti zákazu, což může trvat měsíce.

Federální odvolací soud sídlící v New Orleansu se svým čtvrtečním rozhodnutím přiklonil na stranu Texasu a povolil, aby restrikce zůstaly v platnosti. Jde o třetí takový rozsudek, zatím jen jediný soud rozhodl o pozastavení jejich platnosti, které však trvalo jen 48 hodin. Texaské kliniky tehdy urychleně tento zákrok prováděly u pacientek, které byly za šestým týdnem těhotenství.

Texaský zákon je nezvyklý v tom, že na jeho základě zákaz potratů nevynucují státní úřady, ale soukromé osoby z celých Spojených států. Ty mohou podat žalobu na kohokoliv, kdo s potratem ženě pomáhal, a při tom požadovat odškodnění nejméně 10.000 dolarů (219.000 korun).

Tento mechanismus normu chrání před okamžitým zablokováním, jelikož jeho ústavnost zatím americké soudy neposuzovaly. Biden, který je zastáncem práva na potrat, se obává, že pokud by v Texasu zákon přestál snahy o jeho zrušení, zavedla by obdobné zákazy řada dalších republikány ovládaných států, které o zákaz potratů na svém území usilují různými způsoby již desetiletí.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

1°C

Dnes je sobota 27. listopadu 2021

Očekáváme v 23:00 1°C

Celá předpověď