Biden oznámil první posty ve svém týmu

foto Bývalý ministr zahraničí John Kerry (na snímku z 9. ledna 2020).

Washington - Nově zvolený prezident USA Joe Biden plánuje jmenovat ministrem zahraničí svého dosavadního blízkého poradce Antonyho Blinkena a poradcem pro národní bezpečnost Jakea Sullivana. Bývalý ministr zahraničí John Kerry bude mít v Bidenově budoucím kabinetu na starosti boj s klimatickými změnami. Demokrat, který podle projekcí usedne od ledna v Bílém domě, to dnes podle Reuters oznámil v prohlášení. Kandidátkou na post ministryně financí bude někdejší šéfka Fedu Janet Yellenová, píše list The Wall Street Journal s odkazem na své zdroje.

Fotogalerie

Biden chce rovněž do pozice ředitelky tajných služeb (DNI) dosadit Avril Hainesovou a do čela ministerstva vnitřní bezpečnosti Alejandra Mayorkase. Velvyslankyní USA při OSN by pak měla být zkušená diplomatka Linda Thomasová Greenfieldová.

V rodícím se Bidenově zahraničněpolitickém a bezpečnostním týmu se podle listu The New York Times (NYT) znovu schází dříve vysoce postavení demokratičtí činitelé z administrativy Baracka Obamy, kteří se znají ze svého působení na ministerstvu zahraničí či v Bílém domě. Všichni přitom podle listu sdílí základní principy zahraniční politiky prosazované Demokratickou stranou - mezinárodní spolupráci, silné vazby se spojenci, snahu o vůdčí roli USA ve světě a zároveň odpor k ozbrojenému vměšovaní za hranicemi po válkách v Iráku a Afghánistánu.

Stávající republikánský prezident Donald Trump, který stále odmítá uznat svou volební porážku, naopak podle Reuters mnohdy zkušeným diplomatům nedůvěřoval a zastával politiku "Amerika na prvním místě", což zatížilo vztahy USA s tradičními spojenci.

Osmapadesátiletý Blinken již v minulosti na ministerstvu zahraničí působil. Začal tam pracovat za vlády prezidenta Billa Clintona a za Obamovy administrativy byl náměstkem šéfa diplomacie Johna Kerryho. S Bidenem podle NYT Blinken pracoval skoro 20 let. Byl jeho hlavním poradcem v senátním výboru pro zahraniční vztahy a později, když byl Biden viceprezidentem, byl jeho poradcem pro národní bezpečnost.

Thomasová Greenfieldová pracovala na ministerstvu zahraničí za Obamovy vlády jako zmocněnkyně pro africké záležitosti. Biden se zavázal, že bude mít rozmanitý kabinet, k čemuž by jmenování černošky Thomasové Greenfieldové přispělo, uvedl server Axios. Tuto jeho snahu podtrhuje také plánovaná nominace Hainesové, jež by se stala první ženou ve své funkci, která vznikla v reakci na teroristické útoky z 11. září 2001 v New Yorku.

Třiačtyřicetiletý Sullivan byl Bidenovým poradcem pro národní bezpečnost v době, kdy byl demokrat viceprezidentem. V pozici přitom nahradil Blinkena. Sloužil také jako poradce někdejší ministryně zahraniční Hillary Clintonové.

Kerry působil jako ministr zahraničí v Obamově vládě mezi lety 2013 a 2017. V roce 2004 rovněž neúspěšně kandidoval na prezidenta proti Georgi Bushovi mladšímu.

Mayorkas je právník z kubánskými kořeny, který dříve sloužil jako náměstek ministra vnitřní bezpečnosti.

Biden se podle listu The New York Times chystá povýšit pozici velvyslankyně při OSN na úroveň funkce v kabinetu, čímž získá Thomasová Greenfieldová přístup do Národní bezpečnostní rady (NSC). Tam zasedne i Kerry, ačkoliv ho v navrhované pozici nebude muset na rozdíl od řady dalších dnes oznámených jmen potvrdit Senát. V horní komoře přitom před dvojicí hlasování v Georgii plánovaných na začátek ledna zatím není jasné, jaká ze stran tam získá většinu.

"Potřebují tým, který bude připraven od prvního dne," uvedl v prohlášení Biden, jež se chystá oficiálně navrhnout nominaci vybraných činitelů do jejich postů v úterý.

Demokrat se společně se svým týmem připravuje na inauguraci a převzetí prezidentského úřadu 20. ledna i přes komplikace způsobené skutečností, že prezident Donald Trump stále oficiálně neuznal prohru ve volbách z 3. listopadu. Republikánský šéf Bílého domu výsledky hlasování v některých státech zpochybňuje a napadá. Už i někteří republikáni ale Trumpa v posledních dnech vyzvali, aby výsledky voleb uznal.

WSJ: Bidenovou kandidátkou na finance bude Janet Yellenová

Kandidátkou nastávajícího prezidenta USA Joea Bidena na post ministryně financí bude někdejší šéfka centrální banky (Fed) Janet Yellenová. Dnes to napsal list The Wall Street Journal s odkazem na své zdroje. Pokud by Yellenovou potvrdil do funkce Senát, stala by se první ženou na tomto postu v americké historii.

Yellenová byla první ženou, která usedla do čela Fedu, který vedla mezi lety 214 a 2018. V případě potvrzení do funkce by se stala také prvním člověkem, který by za svou kariéru vedl ministerstvo financí, centrální banku i radu ekonomických poradců Bílého domu.

Bidenova administrativa bude čelit těžkým začátkům vzhledem k pandemii covidu-19, který výrazně poznamenal výkon amerického hospodářství. Yellenová v poslední době prosazuje větší pomoc federální vlády pro malé podniky a zaměstnance, kteří přišli kvůli koronaviru o práci.

Biden má oficiálně nominovat první kandidáty do pozic ve svém budoucím kabinetu na úterní tiskové konferenci. Některá jména po předchozích spekulacích médií zveřejnil už dnes.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je středa 22. září 2021

Očekáváme v 5:00 11°C

Celá předpověď