Biden ohlásil plán boje proti rakovině, za 25 let se má úmrtnost snížit na půlku

foto Ilustrační foto - Americký prezident Joe Biden při vsém projevu 19. ledna 2021 v Bílém domě ve Washingtonu.

Washington - Americký prezident Joe Biden dnes zveřejnil plán, který má v USA v příštích 25 letech snížit úmrtnost na rakovinu na polovinu. Iniciativa má pomoci urychlit výzkum a zpřístupnit širší spektrum léčby. Agentura Reuters připomenula, že Bidenův syn Beau zemřel ve 45 letech na rakovinu mozku.

Biden boj proti rakovině prosazoval už v době vlády bývalého prezidenta Baracka Obamy, kdy byl viceprezidentem. "Zavázal jsem se, že za to budu bojovat, když jsem byl viceprezidentem. Aby nebylo pochyb, teď, když jsem prezident, jde o prioritu Bílého domu," řekl dnes Biden před poslanci, členy administrativy a vědci.

Připomenul, že existuje 200 různých druhů rakoviny, jejichž příčinou je genetická mutace, a že rakovina je v USA po nemocích srdce a oběhového systému druhou nejčastější příčinou úmrtí. Zabíjí více než covid-19: Prezident připomenul, že toto virové onemocnění v USA bylo příčinou smrti více než 800.000 lidí a za tutéž dobu, co je v zemi covid-19, zemřelo na rakovinu 1,2 milionu Američanů. Americká společnost rakoviny odhaduje, že letos bude diagnostikováno více než 1,9 milionu nových onemocnění rakovinou.

V rámci plánu bude jmenován koordinátor Bílého domu, vznikne kabinet pro otázky rakoviny a ten zaštítí práci ministerstev a vládních agentur. Bílý dům také uspořádá jakýsi summit všech zainteresovaných, zřídí webovou stránku a bude organizovat debatní kulatý stůl, u nějž se probere vývoj v posledním půlroce.

Agentura AP napsala, že tento plán není podpořen žádnou novou finanční sumou. Přichází více než 50 let po zákonu o rakovině, který podepsal bývalý prezident Richard Nixon a jímž začal boj proti rakovině.

V USA nyní na rakovinu umírá 146 lidí na 100.000 obyvatel, roku 2000 to bylo téměř 200 lidí.

Onkolog Otis Brawley řekl, že výzkum umožnil "lepší poznání biologie rakoviny a přinese další výsledky v budoucnu". "Pokrok ve výzkumu rakoviny je pomalý, některé ovoce Nixonovy deklarace z roku 1971 jsme sklidili až při vývoji vakcín mRNA proti covidu-19," dodal.

Součástí kampaně bude šíření informací, které mohou přispět k omezení rizika onemocnění. Brawley řekl, že se ví, že ročně na rakovinu zemře 130.000 lidí proto, že nevyužili již známých vědeckých poznatků.

Administrativa se domnívá, že bez přidělení mimořádných peněz lze dosáhnout cíle rozšířením preventivních vyšetření a rovnoměrného zpřístupnění léčby.

Obama, který vládl do ledna 2017, v posledním roce své vlády na výzkum rakoviny zajistil 1,8 miliardy dolarů (38 miliard korun) na následujících sedm let.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je sobota 1. října 2022

Očekáváme v 9:00 14°C

Celá předpověď