Biden nemá v úmyslu setkat se na summitu zemí G20 se saúdským korunním princem

foto Ilustrační foto - Saúdský korunní princ Muhammad bin Salmán na summitu G20 v Buenos Aires.

Washington - Americký prezident Joe Biden nemá v úmyslu setkat se na summitu skupiny G20 se saúdským korunním princem Muhammadem bin Salmánem. Stanici CNN to dnes řekl Bidenův poradce pro národní bezpečnost Jake Sullivan v souvislosti se zhoršujícími se vztahy mezi Rijádem a Washingtonem. Summit se v listopadu koná v Indonésii.

Prezident nemá v plánu setkat se s korunním princem a žádné změny v tomto ohledu v "dohledné době" nenastanou, řekl Sullivan. Biden podle něj také přehodnotí vztahy se Saúdskou Arábií po rozhodnutí Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a jejích spojenců v čele s Ruskem snížit těžbu ropy o dva miliony barelů denně, ale nebude jednat ve spěchu, řekl Sullivan. Saúdská Arábie má v kartelu OPEC hlavní slovo.

"Prezident nehodlá jednat ukvapeně, bude jednat metodicky, strategicky a dá si na čas, aby se poradil s členy obou stran, a také aby měl možnost vrátit se do Kongresu, aby s nimi mohl osobně zasednout a zpracovat možnosti," řekl Sullivan.

Rozhodnutí snížit produkci ropy, které přijali ministři členských zemí OPEC a jejich spojenci, de facto anulovalo červencové zvýšení produkce po Bidenově návštěvě u korunního prince Muhammada bin Salmána.

Spojené státy jsou vojenským partnerem Saúdské Arábie, které dodávají zbraně a mají na jejím území rozmístěné jednotky. Vojenské partnerství přežilo i diplomatické spory způsobené porušováním lidských práv, na které v Saúdské Arábii poukazují organizace na ochranu lidských práv, ale především vraždou novináře Džamála Chášukdžího z roku 2018. Tu podle informací americké rozvědky schválil sám korunní princ.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je středa 7. června 2023

Očekáváme v 9:00 19°C

Celá předpověď