Biden navrhuje justiční reformu, zrušil by federální trest smrti

foto Ilustrační foto - Demokratický uchazeč o prezidentské křeslo a bývalý viceprezident Joe Biden.

Washington - Někdejší americký viceprezident Joe Biden, který je hlavním favoritem v souboji demokratů o stranickou kandidaturu do Bílého domu, chce bojovat proti rasové diskriminaci v justičním systému zrušením federálního trestu smrti a snížením počtu vězněných. Uvádí to v dnes představeném plánu justiční reformy, napsala agentura Reuters.

Biden byl dlouholetým zastáncem trestu smrti a stál za zákonem z roku 1994, který zpřísnil trestání kriminálních činů. Zákon mimo jiné rozšířil počet skutků, za které hrozí poprava, uvolnil rozsáhlé fondy na stavbu nových federálních věznic a přišel se zásadou třikrát a dost, kdy soudům v případě třetího vážného činu nařídil ukládat doživotí.

Během nynější kampaně čelil Biden kritice svých stranických soků za to, že zmíněný zákon vedl k masovému nárůstu počtu vězněných. Během červnové debaty demokratických uchazečů o stranickou nominaci Bidenovi podporu zákonu vyčetla senátorka Kamala Harrisová, která patří k favorizovaným osobnostem demokratických primárek.

Biden kritiku za podporu zákona z roku 1994 odmítl a prohlásil, že zákon nevedl k hromadnému vynášení trestů vězení. Zmíněný právní předpis, který je považován za příklad tehdejší éry rázného přístupu proti kriminalitě, chce nahradit mírnější verzí. Biden navrhuje, aby z vězení byli postupně propuštěni lidé odsouzení jenom za drogové delikty. Chce vytvořit pobídkový fond v objemu 20 miliard dolarů, aby jednotlivé státy USA přiměl zaměřit se na prevenci místo na následné trestání. Na federální úrovni hodlá skoncovat s trestem smrti, což poslouží jako vzor pro to, aby také jednotlivé státy místo poprav trestaly nejtěžší zločiny doživotním vězením bez možnosti propuštění.

Kritici stávajícímu systému vytýkají především to, že ve vězení i za menší prohřešky končí především černoši. Tomu chce Biden předcházet rozšířením přístupu ke kvalitním veřejným obhájcům, zrušením povinných minimálních trestů a odklonem od současné podoby hotovostních kaucí, které někdejší viceprezident považuje za dluhovou variantu vězení.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

2°C

Dnes je pátek 13. prosince 2019

Očekáváme v 19:00 2°C

Celá předpověď