Biden navrhl Putinovi uspořádání summitu na území třetího státu

foto Ilustrační foto - Americký prezident Joe Biden.

Washington - Americký prezident Joe Biden navrhl svému ruskému protějšku Vladimiru Putinovi v nadcházejících měsících summit na území třetího státu, uvedl Bílý dům. Nabídku na "vybudování stabilního a předvídatelného vztahu s Ruskem" přednesl v telefonickém rozhovoru, v němž státníci mimo jiné diskutovali o rostoucím napětí mezi Moskvou a Ukrajinou, píší zahraniční tiskové agentury. Kreml podle agentury TASS potvrdil, že Putin obdržel Bidenův návrh uspořádat "v dohledné budoucnosti" osobní summit. O reakci ruského prezidenta zatím ruská média neinformovala.

Americký prezident, z jehož iniciativy se telefonát uskutečnil, podle ruské strany projevil zájem o normalizaci dvoustranných vztahů a o "navázání stabilní a předvídatelné spolupráce v tak akutních problémech, jako je zajištění strategické stability a kontrola zbraní, íránský jaderný program, situace v Afghánistánu, globální změna klimatu", uvedl Kreml.

Biden podle Bílého domu v hovoru zdůraznil závazek, který Spojené státy mají vůči suverenitě a územní jednotě Ukrajiny a vyjádřil obavy z vojenských aktivit Ruska v blízkosti ukrajinských hranic a na Krymu. Putina vyzval, aby se v oblasti snažil o uklidnění situace. Ruský prezident podle TASS svému americkému protějšku mimo jiné vyložil přístup Moskvy k politickému urovnání situace kolem Ukrajiny na základě minských dohod.

Napětí na východě Ukrajiny v posledních dnech stoupá, při obnovených bojích tam podle ukrajinské strany zemřelo několik vojáků. Kyjev v minulých dnech bil na poplach kvůli soustřeďování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou a varoval před rizikem ruské "ozbrojené agrese" pod záminkou ochrany ruskojazyčných obyvatel Donbasu. Rusko naopak obviňuje Kyjev z provokací.

Americký prezident Putina také upozornil, že Spojené státy budou "pevně" bránit své národní zájmy před počínáním Moskvy; v té souvislosti zmínil mimo jiné kybernetické útoky či pokusy o vměšování se do voleb.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je pondělí 17. května 2021

Očekáváme v 3:00 10°C

Celá předpověď