Biden navrhl, aby šéf Fedu Jerome Powell zůstal ve funkci další čtyři roky

foto Ilustrační foto - Šéf americké centrální banky (Fed) Jerome Powell.

Washington - Prezident Spojených států Joe Biden navrhl, aby současný šéf americké centrální banky (Fed) Jerome Powell strávil v úřadu další čtyřleté období. Oznámil to Bílý dům, prezidentův návrh ještě musí potvrdit Senát. Powellovo první funkční období skončí v únoru.

Osmašedesátiletý Powell stojí v čele Fedu od roku 2018, na jeho první funkční období ho navrhl tehdejší prezident Donald Trump. Ten však později Powella ostře kritizoval kvůli zvyšování úrokových sazeb.

Po příchodu koronavirové krize Fed pod Powellovým vedením začal uplatňovat mimořádně uvolněnou měnovou politiku, aby pomohl ekonomice překonat negativní dopady pandemie covidu-19.

Na post náměstkyně šéfa Fedu se Biden rozhodl navrhnout devětapadesátiletou Lael Brainardovou. "Pokud chceme dál stavět na letošním ekonomickém úspěchu, potřebujeme ve Fedu stabilitu a nezávislost," uvedl Biden. "Po zkoušce ohněm v posledních dvaceti měsících mám plnou důvěru v to, že Powell a Brainardová zajistí silné vedení, které naše země potřebuje," dodal.

Powell nyní čelí tlaku na zpřísňování měnové politiky v důsledku rostoucí inflace. Příliš rychlým zvyšováním úrokových sazeb by však mohl podkopat hospodářské oživení a tvorbu pracovních míst, upozorňuje agentura AP.

Powell a Brainardová dnes zdůraznili, že si uvědomují negativní dopady vysoké inflace na americkou ekonomiku i domácnosti. "Víme, že vysoká inflace má dopad na rodiny, zejména na ty, které jsou méně schopny hradit vyšší náklady na základní potřeby, jako jsou potraviny, bydlení a doprava," uvedl Powell. "Využijeme své nástroje jak k podpoře ekonomiky, tak k odvrácení toho, aby inflace zapustila kořeny," dodal.

Fed se tento měsíc rozhodl zahájit postupné omezování nákupů dluhopisů. Svou základní úrokovou sazbu podle očekávání nechal v rozpětí nula až čtvrt procenta.

"Znamená to stabilitu, což je dobré. Finanční trhy nemají rády změny a vrtkavost," komentoval Bidenovy návrhy na vedoucí posty ve Fedu analytik Joe Saluzzi ze společnosti Themis Trading. "Někteří lidé se nicméně domnívají, že Powell umožnil inflaci vymknout se kontrole a prakticky proti ní nezasáhl, a to z politických či jiných důvodů," dodal.

Powell v čele Fedu vystřídal Janet Yellenovou, která nyní zastává post ministryně financí. "V posledních několika letech Powell poskytl Fedu silné vedení při řešení nečekaných ekonomických a finančních výzev," uvedla dnes ministryně. "Těší mě, že naše ekonomika bude mít dál prospěch z jeho péče," dodala. "Lael je respektovaná ekonomka s letitými zkušenostmi," upozornila rovněž.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

2°C

Dnes je úterý 30. listopadu 2021

Očekáváme v 15:00 3°C

Celá předpověď