Biden má podle demokratů největší šanci porazit Trumpa

foto Ilustrační foto - Bývalý americký viceprezident Joe Biden zdraví v Los Angeles své příznivce během demokratických primárek 3. února 2020. Vlevo je jeho žena Jill, vpravo sestra Valerie.

Washington - Bývalému viceprezidentovi Joeovi Bidenovi po jeho úspěchu v takzvaném volebním superúterý roste podpora a většina opozičních demokratů po celých Spojených státech jej považuje za největší naději pro odvolání prezidenta Donalda Trumpa z Bílého domu. Vyplývá to z průzkumu společnosti Ipsos mezi demokraty a jim nakloněnými nezávislými voliči, který dnes zveřejnila agentura Reuters.

V průzkumu ze 4. až 5. března by 55 procent dotazovaných hlasovalo v demokratickém nominačním klání pro Bidena. Jeho soupeře senátora za stát Vermont Bernieho Sanderse by v boji s Trumpem rádo vidělo 45 procent lidí.

Na dotaz, který z těchto dvou kandidátů má větší šanci být zvolen prezidentem, si však vybralo Bidena dvakrát více dotazovaných než Sanderse. Podle stejného průzkumu minulý týden měl přitom největší šance na zvolení právě vermontský senátor.

Výsledky šetření podtrhují ohromující návrat Bidenovy kampaně, která ještě před několika týdny mnoho demokratů neoslovovala a zaostávala jak v průzkumech veřejného mínění, tak v prvních státech hlasujících v letošním nominačním klání. Ačkoliv Biden do bojů vstupoval jako favorit, nedokázal se v počátcích prosadit mezi velkým počtem dalších kandidátů.

Jeho vzestup začal v sobotu, kdy přesvědčivě zvítězil v primárkách v Jižní Karolíně. Následně jej podpořili odstoupivší umírnění kandidáti Pete Buttigieg a Amy Klobucharová. Biden pak ovládl deset ze 14 států hlasujících toto úterý a získal podporu od miliardáře Michaela Bloomberga, který po slabém výsledku rovněž ukončil kampaň. Nyní stojí bývalý viceprezident v čele nominačního souboje před Sandersem, který v prvních třech soubojích dominoval.

Další kolo demokratického nominačního klání je plánováno na 10. března ve státech Idaho, Michigan, Mississippi, Missouri, Washington a Severní Dakota.

Společnost Ipsos průzkum provedla na vzorku 538 respondentů po celých Spojených státech. Udávaná statistická odchylka je pět procent.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je úterý 26. května 2020

Očekáváme v 17:00 16°C

Celá předpověď