Davidová skončila na MS v biatlonu šestá ve sprintu, o medaili přišla v běhu

foto Mistrovství světa v biatlonu, sprint 7,5 km ženy, 10. února 2023, Oberhof, Německo. Česká závodnice Markéta Davidová.

Oberhof (Německo) - Biatlonistka Markéta Davidová skončila na mistrovství světa v Oberhofu šestá ve sprintu. Střílela bezchybně, ale na nejlepší nestačila v běhu. Na vítěznou domácí Němku Denise Herrmannovou-Wickovou ztratila 50,5 sekundy. Úvodní individuální závod se vydařil loňské juniorské mistryni světa Tereze Voborníkové, která minula až poslední terč a obsadila 18. příčku.

"Celkový výsledek vypadá dobře. S výkony Makuly a Terky musíme být spokojení. Markéta předvedla velmi pěkný výkon a šesté místo je lepší než sedmé. Některé závodnice ale byly dnes až neuvěřitelné rychlé," řekl novinářům trenér ženské reprezentace Egil Gjelland.

Davidová měla startovní číslo tři, takže na trať vyrážela jako první z favoritek. Vyčistila všech deset terčů, ale postupně se ukazovalo, že na trati nepatřila zdaleka k nejrychlejším. Měla až třiadvacátý běžecký čas.

"Samozřejmě mě mrzí, že dvě nuly na medaili nestačí. Musím to brát, jak to je. Na trati to není úplně ideální, jak bych si představovala. Dvě nuly se ale počítají. Vzhledem k tomu, že to je můj nejlepší výsledek na střelnici v této sezoně, jsem ráda, že to vyšlo právě tady," uvedla Davidová.

Stejně jako ona se vyhnuly trestnému kolu i všechny medailistky. Herrmannová-Wicková zvítězila o 2,2 sekundy před Hannou Öbergovou, třetí skončila další Švédka Linn Perssonová. Za ní Davidová zaostala přibližně o 24 sekund.

"Těžko říct, jestli to bylo dnes na trati lepší než ve smíšené štafetě. Asi to bylo dost podobné. Není to o tom, že by bylo něco špatně. Já už prostě jen nemůžu jet rychleji. Tak to je," doplnila Davidová.

Srovnatelně s ní běžela dvaadvacetiletá Voborníková, která je na svém prvním seniorském mistrovství světa. Chyba při poslední ráně ji připravila o umístění v nejlepší desítce, ale i tak je 18. místo jejím maximem mezi dospělými. Ve Světovém poháru byla dosud nejlépe jednadvacátá. V závěrečném okruhu měla sedmý běžecký čas, v této pasáži byla rychlejší než Davidová.

"Samozřejmě dnes mohu být asi spokojená. Střelba za jedna je na mě normální slušný výkon. Jen mě trochu mrzí, že jsem už poněkolikáté v sezoně netrefila poslední ránu. A na mistrovství světa to mrzí o to víc," uvedla Voborníková. "Startovala jsem však s osmnáctkou, což bylo asi mé nejnižší životní číslo. Běžecky se mi jelo velmi dobře. I lyže jsem měla super," doplnila.

Čtyřiatřicetiletá Herrmannová-Wicková díky nejrychlejšímu běhu poprvé ovládla sprint na velké světové akci. Dnešní zlato přidala k titulu mistryně světa ve stíhacím závodě z roku 2019 a triumfu ve vytrvalostním závodě na loňských olympijských hrách. První medaili ve sprintu má i stříbrná Öbergová, pro bronzovou Perssonovou je to první individuální cenný kov na vrcholném podniku, jako je mistrovství světa nebo olympijské hry.

"Je to neuvěřitelné. Zastřílet doma před plnými tribunami bez chyby a vyhrát zlato na mistrovství slova, k tomu slova nestačí. Je to jen čistá radost," řekla na tiskové konferenci Herrmannová-Wicková. "Snažila jsem se najít rovnováhu mezi tím, jak si užít atmosféru a přitom zůstat soustředěná. Na tribunách byla i má rodina a fanoušci byli blázniví. Chtěla jsem si to užít, ale zároveň jsem byla nervózní,“ podotkla.

Vedle Davidové a Voborníkové se z českých reprezentantek dostala do nedělního stíhacího závodu ještě Lucie Charvátová, jež se čtyřmi chybami obsadila 59. příčku. Eliška Václavíková se zařadila na 65. pozici, Tereza Vinklárková skončila i kvůli pádu v prvním kole 85. z 97 biatlonistek

"Asi mě hodně překvapil úhel té zatáčky. Najela jsem tam rychle, zasekla jsem se lyží a už jsem jela po zadku dolů. Stálo mě to asi hodně času, protože jsem pak neměla ve sjezdu rychlost. Nebyl to ale rozhodující moment závodu," řekla Vinklárková.

Ženy - sprint 7,5 km: 1. Herrmannová-Wicková (Něm.) 21:19,7 (0 tr. okruhů), 2. H. Öbergová -2,2 (0), 3. Perssonová (obě Švéd.) -26,2 (0), 4. Olsbuová Röiselandová (Nor.) -31,3 (1), 5. Vittozziová (It.) -45,8 (1), 6. Davidová -50,5 (0), ...18. Voborníková -1:17,5 (1), 59. Charvátová -2:54,8 (4), 65. Václavíková -3:03,4 (2), 85. Vinklárková (všechny ČR) -4:06,6 (2).

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je neděle 24. září 2023

Očekáváme v 21:00 12°C

Celá předpověď