Biatlonistka Davidová vybojovala druhé místo ve sprintu SP v Hochfilzenu

foto Závod SP v biatlonu, sprint 7,5 km ženy, 8. prosince 2022 v Hochfilzenu. Česká biatlonistka Markéta Davidová.

Hochfilzen (Rakousko) - Biatlonistka Markéta Davidová skončila druhá ve sprintu Světového poháru v Hochfilzenu a vybojovala první stupně vítězů v sezoně. Pětadvacetiletá reprezentantka ztratila po jedné chybě na střelnici 18,1 sekundy na bezchybnou Němku Denise Herrmannovou-Wickovou. Třetí skončila Julia Simonová z Francie, která zaostala po jednom trestném kole za Davidovou o dvě sekundy.

Závodnice z Janova nad Nisou získala desáté individuální stupně vítězů v kariéře a první od loňského triumfu ve vytrvalostním závodě v Östersundu. Z deseti ran minula jen první při střelbě vestoje a díky rychlému běhu udržela za sebou v posledním kole Simonovou.

"Jsem ráda, že to takhle dopadlo. Hlavním atributem byla asi dnes střelba. Pocity na trati totiž nebyly kdovíjak vítězné," řekla pro Českou televizi Davidová, která poukázala na složité podmínky a zledovatělé sjezdy. "Z druhého místa mám radost. Ve dvoupoložkových závodech se mi teď nedařilo a jsem ráda, že jsem to trochu prolomila. Je to i dobrá pozice do stíhacího závodu," doplnila.

Davidová skončila ve sprintu na stupních vítězů popáté. Lépe dojela v disciplíně jen před třemi lety v Anterselvě, kde zvítězila. V průběžném pořadí SP se posunula na sedmé místo.

Další českým závodnicím se nedařilo. Jessica Jislová skončila po dvou chybách pětapadesátá, Lucie Charvátová byla kvůli třem trestným kolům o další čtyři příčky níže. Do stíhacího závodu se nekvalifikovala 62. Tereza Voborníková, chybět bude i sedmasedmdesátá Eliška Václavíková.

Desátá žena posledního Světového poháru Davidová se na první stupně vítězů v Hochfilzenu probojovala i díky třetímu běžeckému času. Po chybě v úvodu druhé položky odložila poslední ránu a tu trefila. Do cíle dojela se startovním číslem 8 na průběžném prvním místě a čekala na ostatní soupeřky. Sesadila ji však jen Herrmannová-Wicková.

"Nedala jsem první střelu vestoje a na tu poslední jsem si moc nevěřila. Proto jsem ji odložila, bála jsem se. Bylo to tedy více kontrolované a ne tak rychlé," uvedla Davidová.

Na její druhé místo sice později útočily Italka Dorothea Wierererová, Slovinka Anamarija Lampičová či Francouzka Chloé Chaveliérová, všechny ale při druhé střelecké zastávce také chybovaly.

Herrmannová-Wicková vyhrála jubilejní desátý individuální závod v kariéře. Třetí Simonová se zase posunula do čela průběžného pořadí SP o 12 bodů před Lisu Vittozziovou z Itálie.

Biatlonistku Davidovou po druhém místě v SP těší, že má ze závodů radost

Biatlonistka Markéta Davidová byla po druhém místě ve sprintu Světového poháru v Hochfilzenu spokojená, že ji úvod sezony zastihl v dobré formě a má ze závodů radost. Česká reprezentantka minula na střelnici jediný terč, nestačila jen na bezchybnou Němku Denise Herrmannovou-Wickovou a dostala se podesáté v kariéře na  stupně vítězů. Přestože v telefonickém rozhovoru s ČTK přiznala, že se bála, aby na zledovatělé trati nespadla, blýskla se třetím nejrychlejším časem.

"Za úvod sezony jsem ráda. Závody mě baví a užívám si je. Vím, že to může znít jako klišé, ale je důležité, aby z toho měl člověk dobrý pocit," řekla Davidová.

Pětadvacetiletá závodnice zahájila druhý sprint sezony čistou střelbou vleže. Při položce vestoje však první ránu minula a poslední pokus odkládala. Na rozdíl od předchozích závodů v Kontiolahti ale nyní uspěla. "Vím, že ta stojka nebyla vůbec v rytmu. U poslední střely jsem se soustředila, aby spadla. Jsem ráda, že jsem to vyhodnotila dobře," uvedla Davidová.

Jelikož závodnice z Janova nad Nisou startovala s číslem 8, musela v cíli na jistotu prvních stupňů vítězů v sezoně čekat. "Postupně jsem ale od ostatních slyšela, že se na střelnici hodně kazí, takže jsem věřila, že by to s jednou chybou nemuselo být špatné," doplnila Davidová.

Úřadující mistryně světa a obhájkyně malého křišťálového glóbu z vytrvalostních závodů se od začátku sezony prezentuje i rychlejší střelbou. Během přípravy zapracovala na technice, nově střílí na jeden nádech. "Osobně mi nepřijde, že bych kdovíjak zrychlila, ale ty časy jsou lepší," uvedla Davidová.

Na stupních vítězů se s Herrmannovou-Wickovou a třetí Julií Simonovou bavily i o zrádné trati, která byla zledovatělá. "Bylo to hodně uklouzané a nejelo se mi na tom dobře. Také jsem měla co dělat, abych nespadla. S holkama jsme si o tom povídaly a měly jsme to asi všechny stejně," usmála se česká biatlonistka.

Po třetím umístění v první desítce jí patří v průběžném pořadí Světového poháru sedmé místo. "Jsem ráda, že se mi podařilo navázat na výkony z Kontiolahti. Pořád je ale začátek sezony a zbývá nám hodně závodů," podotkla Davidová.

V sobotu ji čeká stíhací závod, do nějž vstoupí osmnáct vteřin za Herrmannovou-Wickovou a dvě vteřiny před Simonovou. "V pátek mě čeká lehký trénink, podívám se na závod kluků a zkusím nabrat co nejvíce sil," dodala Davidová.

Výsledky SP v biatlonu v Hochfilzenu

Ženy - sprint (7,5 km): 1. Herrmannová-Wicková (Něm.) 20:07,1 (0 tr. okruhů), 2. Davidová (ČR) -18,1 (1), 3. Simonová (Fr.) -20,1 (1), 4. E. Öbergová (Švéd.) -32,4 (2), 5. Lampičová (Slovin.) -35,8 (3), 6. H. Öbergová (Švéd.) -37,2 (2), ...55. Jislová -1:58,8 (2), 59. Charvátová -2:06,9 (3), 63. Voborníková -2:16,5 (1), 77. Václavíková (všechny ČR) -2:52,0 (2).

Průběžné pořadí SP (po 4 z 21 závodů): 1. Simonová 220, 2. Vittozziová (It.) 208, 3. Herrmannová-Wicková 195, 4. H. Öbergová 184, 5. E. Öbergová 171, 6. Tandrevolová (Nor.) 170, 7. Davidová 166, ...43. Voborníková 19, 58. Václavíková 2.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

6°C

Dnes je pátek 3. února 2023

Očekáváme v 21:00 5°C

Celá předpověď