Biatlonisté doufají, že SP na Vysočině bude

foto V biatlonovém areálu Vysočina Arena v Novém Městě na Moravě pokračují 26. února 2020 opravy odtátých běžeckých tratí sněhem ze sněhového zásobníku před Světovým pohárem v biatlonu, který se pojede 4. až 8. března 2020.

Praha - Organizátoři Světového poháru v biatlonu v Novém Městě na Moravě jsou připraveni řídit se pokyny státní správy ohledně opatření kvůli šíření koronaviru. Doufají ale, že se závody ve Vysočina Areně, na které se příští týden od čtvrtka do neděle chystají desetitisíce fanoušků, uskuteční podle plánu.

"Nezbývá než čekat, co nastane a reagovat na danou situaci," řekl na dnešní tiskové konferenci Jiří Hamza, šéf biatlonového svazu a organizačního výboru. "Jsou vyšší principy než biatlon. Budeme obezřetní, budeme to sledovat a případě plnit pokyny státní správy a pokud možno nebudeme nic měnit na scénáři."

Bezpečnostní rada státu na úterním jednání o opatřeních kvůli šíření koronaviru sportovní akce neřešila, ale znovu bude o situaci jednat v pondělí. Teoreticky může doporučit zrušení závodu, nebo nařídit určitá bezpečnostní opatření.

"Pokud bude potřeba udělat bezpečnostní opatření, tak bude potřeba kooperaci všech, i fanoušků, aby nebyli naštvaní," apeloval Hamza případně na diváky, aby počítali s dřívějším příjezdem na stadion, aby se stihli dostat do hlediště.

Hamza už řešil koronavirus i se zástupci Mezinárodní biatlonové unie IBU, jejímž je viceprezidentem. Zopakoval, že organizátoři mohou jen čekat, jak se situace vyvine a jak rozhodne stát. "Budeme netrpělivě čekat do pondělí na telefonu, ale doufáme, že nám nic nařizovat nebudou," uvedl.

Světový pohár je téměř vyprodaný, na víkendové štafety a závody s hromadným startem se každý den čeká třicet tisíc fanoušků. Podobně plné ochozy a místa u trati budou zřejmě i ve čtvrtek a v pátek při sprintech. "Jsme mile překvapeni z reakce fanoušků a věříme, že je sportovci výkony na šampionátu nabudili," připomněl Hamza dvě bronzové medaile z MS v Anteselvě a čtvrté místo ženské štafety.

Koronavirus už se objevil i v evropských zemích, nejvíce právě v Itálii, kde se některé sportovní akce ruší. Biatlonisté ale v Jižním Tyrolsku, odkud se vraceli v neděli, paniku nezaznamenali. "Ta je větší tady. Tam všechno běželo, jak mělo. Ani jsme nevěděli, že se něco děje," řekl sportovní ředitel biatlonistů Ondřej Rybář.

Reprezentanti jsou podle Rybáře v pořádku a nemají speciální režim. "Základním principem je dodržovat hygienické návyky. A ty tým dodržuje permanentně. Vše běží normálně," uvedl Rybář. Závodníci měli po MS tři dny volna na odpočinek. "Ve čtvrtek máme střelecký trénink v Jablonci a v pondělí počítáme, že se přesuneme na Vysočinu," řekl Rybář.

Rozpočet Světového poháru v Novém Městě se drží mezi 65 a 70 miliony korun. V případě zrušení kvůli koronaviru by pravděpodobně jednal o vyrovnání se státem. "Na tohle vás žádná pojišťovna nepojistí," konstatoval Hamza.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je úterý 7. dubna 2020

Očekáváme v 23:00 9°C

Celá předpověď