Biatlonisté bez Krčmáře skončili patnáctí, štafetu vyhráli Norové

foto Členové vítězné norské štafety biatlonistů (zleva) Vetle Sjaastad Christiansen, Johannes Thingnes Bö, Tarjei Bö a Sturla Holm Laegreid v cíli závodu v Anterselvě.

Anterselva (Itálie) - Čeští biatlonisté bez své jasné jedničky Michala Krčmáře, který dostal po náročném programu volno, obsadili v posledním štafetovém závodu před olympijskými hrami 15. místo. Naděje na lepší výsledek týmu sebral hned na prvním úseku Mikuláš Karlík, neboť po trestném kole jel v závěru startovního pole. Vyhráli suverénně Norové.

Karlík v prvním kole zlomil hůl, což jej ovlivnilo při následné úvodní střelbě. "Zbytečně jsem si ukopl hůlku, pak nad tím přemýšlel a na ležce neudělal nic, co jsem měl. Jsem na sebe naštvaný," řekl České televizi. Po trestném kole Karlík klesl na poslední 24. pozici a na ní s velkou ztrátou také předával Milanu Žemličkovi.

Ten na střelnici nezaváhal, štafetu vytáhl a předával devatenáctý s mankem už téměř tří minut. Jakub Štvrtecký třikrát dobíjel a vyslal Adama Václavíka na trať z 17. místa. Český finišman si úsek protáhl po chybné ráně také o 150 metrů a doběhl patnáctý, předposlední ze štafet, které nebyly dostiženy o kolo. Odstup od Norů v cíli narostl na více než pět a půl minuty.

Češti si připsali 15. pozici v této sezoně po 11., 9. a 18. místě, vždy absolvovali minimálně jeden trestný okruh. Norové vyhráli i třetí týmový závod, do něhož nastoupili. Druzí byli o bezmála dvě minuty pomalejší Rusové, třetí Němci.

Muži - štafeta (4x7,5 km): 1. Norsko (Laegreid, T. Bö, J. T. Bö, Christiansen) 1:12:14,7 (0 trest. okruhů + 4 dobíjení), 2. Rusko (Babikov, Serochvostov, Loginov, Latypov) -1:57,2 (1+12), 3. Německo (Rees, Horn, Zobel, Fratzscher) -2:04,4 (0+4), 4. Francie -2:20,5 (0+7), 5. Kanada -2:31,5 (1+8), 6. Ukrajina -2:38,7 (0+11), 7. Švýcarsko -2:48,6 (1+7), 8. Itálie -3:03,6 (1+13), 9. Rakousko -3:08,6 (0+7), 10. Slovinsko -4:01,4 (1+8), ...15. ČR (Karlík, Žemlička, Štvrtecký, Václavík) -5:36,1 (2+11).