Bezpečnostní výbor příští týden projedná jmenování Koudelky šéfem BIS

foto Ilustrační foto - Ředitel Bezpečnostní informační služby (BIS) Michal Koudelka (na snímku z 21. října 2019).

Praha - Sněmovní bezpečnostní výbor příští týden projedná návrh jmenovat Michala Koudelku řádným ředitelem Bezpečnostní informační služby (BIS). ČTK to dnes sdělil předseda výboru Pavel Žáček (ODS). Projednání návrhu výborem je předpokladem pro to, aby mohla vláda šéfa kontrarozvědky jmenovat. Výbor minulý týden v usnesení doporučil kabinetu, aby Koudelku ředitelem BIS jmenoval.

Koudelka BIS vedl od srpna 2016 do loňského léta, kdy ho bývalá vláda ANO a ČSSD pověřila zastupováním ředitele do jmenování nového plnohodnotného šéfa. "Potvrzuji, že úřad vlády jménem premiéra požádal o projednání jmenování Michala Koudelky řádným ředitelem BIS na jednání výboru 3. února," sdělil ČTK Žáček.

Premiér Petr Fiala (ODS) minulý týden ČTK sdělil, že ho stanovisko výboru nepřekvapilo a v dohledné době se zúčastní jeho jednání v souladu se zákonem. Následně záležitost projedná vláda. Mluvčí kabinetu Václav Smolka dnes na twitteru potvrdil, že Fiala Koudelkovo jmenování navrhne.

Šéfka Sněmovny a koaliční TOP 09 Markéta Pekarová Adamová na twitteru uvedla, že Koudelka je člověkem na svém místě. "BIS pod jeho vedením pomáhala odhalit ruské hackerské skupiny, varovala před ruskou a čínskou špionáží a měla velký podíl na rozkrytí teroristického útoku na našem území," připomněla závěry BIS a dalších vyšetřovatelů, že do explozí muničních skladů ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 byly zapojeny ruské tajné služby.

Bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) nebude proti pokračování Koudelky ve funkci nic namítat, sdělil dnes ČTK. "Jsem rád, že to vláda konečně řeší. Sice slibovali, že tak učiní neprodleně, ale lépe později než nikdy," uvedl lídr opozičního hnutí ANO. Koudelkovi v minulosti vyčítal, že často veřejně vystupuje. "Je pravda, že ředitel BIS byl v porovnání s jinými strašně viditelný. Občas to vypadalo, že začíná dělat politiku. Věcný problém jsem s ním ale nikdy neměl," doplnil Babiš.

Výbor minulý týden v usnesení poděkoval příslušníkům a zaměstnancům BIS za práci na zajišťování svrchovanosti a územní celistvosti ČR, ochraně jejích demokratických základů, životů, zdraví a majetku občanů. "Výbor doporučuje vládě, aby jmenovala Michala Koudelku ředitelem BIS," uvedl rovněž.

Ředitele BIS jmenuje podle zákona o zpravodajských službách vláda po projednání v bezpečnostním výboru. Koudelkovi skončilo pětileté funkční období loni v polovině srpna. Babišův kabinet původně zvažoval, že nového ředitele jmenuje. Nakonec se však s ohledem na říjnové sněmovní volby rozhodl nechat výběr až příští vládě. Proti BIS a především Koudelkovi často vystupuje prezident Miloš Zeman, který šéfa kontrarozvědky opakovaně odmítl povýšit do generálské hodnosti.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je čtvrtek 19. května 2022

Očekáváme v 19:00 23°C

Celá předpověď