Bezpečnostní výbor doporučil vládě jmenovat Koudelku ředitelem BIS

foto Ilustrační foto - Ředitel Bezpečnostní informační služby (BIS) Michal Koudelka.

Praha - Sněmovní bezpečnostní výbor doporučil vládě jmenovat Michala Koudelku ředitelem Bezpečnostní informační služby (BIS). Vyplývá to z usnesení, které přijal ve čtvrtek po návštěvě kontrarozvědky. Premiér Petr Fiala (ODS) ČTK sdělil, že ho doporučení nepřekvapilo. V brzké době se jednání výboru v souladu se zákonem zúčastní, následně celou věc projedná vláda, dodal. Koudelka BIS vedl od srpna 2016 do loňského léta, kdy ho bývalá vláda ANO a ČSSD pověřila zastupováním ředitele BIS do jmenování nového plnohodnotného šéfa. Většina zástupců stran Fialovy vlády loni podporovala Koudelkovo setrvání.

Výbor v usnesení poděkoval příslušníkům a zaměstnancům BIS za práci na zajišťování svrchovanosti a územní celistvosti ČR, ochraně jejích demokratických základů, životů, zdraví a majetku občanů. "Výbor doporučuje vládě, aby jmenovala Michala Koudelku ředitelem BIS," stojí také v dokumentu.

Ředitele BIS jmenuje podle zákona o zpravodajských službách vláda právě po projednání ve sněmovním bezpečnostním výboru. "Doporučení výboru není nijak překvapivé. V blízké době se jeho zasedání v souladu se zákonem zúčastním. Poté celou věc projedná vláda," sdělil Fiala ČTK.

Podle poslanců, které oslovila ČTK, nebylo nynější usnesení zákonným postupem, který jmenování šéfa BIS vyžaduje. "Usnesení nemůže suplovat to, že pan premiér přijde s panem ředitelem, dnes zastupujícím, navrhne nám ho, a my věc projednáme ve smyslu zákona, jako tomu bylo vždy v minulosti," řekl ČTK předseda výboru Pavel Žáček (ODS). Předpokládá, že ministerský předseda tak učiní brzy. "Jedná se o deklaraci podpory. Další kroky musí udělat vláda, která, jak pevně věřím, je učiní co nejdříve," sdělil ČTK k nynějšímu usnesení člen výboru za opoziční ANO Robert Králíček. Návrh usnesení k BIS podpořili podle Žáčka všichni přítomní členové výboru až na zástupce SPD, který se hlasování zdržel.

BIS na twitteru uvedla, že výbor navštívil kontrarozvědku při svém čtvrtečním jednání. "Jeho členové vyslechli prezentaci pověřeného ředitele Koudelky k činnosti služby a aktuálním bezpečnostním hrozbám. Děkujeme za návštěvu a podporu," stojí ve vyjádření BIS.

Koudelkovi skončilo pětileté funkční období loni v polovině srpna. Kabinet Andreje Babiše (ANO) původně zvažoval, že nového ředitele vybere po konzultaci se sněmovním bezpečnostním výborem. Nakonec se však s ohledem na říjnové sněmovní volby rozhodl nechat výběr až příští vládě. Proti BIS a především Koudelkovi často vystupuje prezident Miloš Zeman, který šéfa kontrarozvědky opakovaně odmítl povýšit do generálské hodnosti.

Koudelka podle BIS seznámil výbor s aktuálními hrozbami, kterým Česko čelí. Informoval je i o minulých případech. "Připomněl, že v případu Vrbětice existoval od počátku jen jeden společný tým BIS a Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) a také zdůraznil existenci pouze jedné vyšetřovací verze," uvedla BIS v tiskové zprávě. Podle vyšetřovatelů byly do explozí muničních skladů ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 zapojeny ruské tajné služby. Zeman opakovaně uvádí, že existuje víc verzí, například ještě ta o neodborné manipulaci s výbušninami.

U aktuálních hrozeb Koudelka zdůraznil, že BIS věnuje pozornost všem zpravodajským službám, které se snaží působit proti zájmům ČR. "Mohu jednoznačně konstatovat, že největší hrozbou v tomto ohledu jsou pro ČR zpravodajské služby Ruské federace a Čínské lidové republiky," uvedl v tiskové zprávě Koudelka. Na činnost ruských a čínských špionů v Česku BIS opakovaně upozorňuje i ve svých veřejných výročních zprávách.

S poslanci rozebíral Koudelka také teroristické hrozby. Nikdy podle něj nebyla spolupráce zpravodajských služeb z celého světa v této oblasti tak intenzivní a úzká. "BIS je členem několika mezinárodních zpravodajských organizací. Díky tomu máme informace o teroristických akcích a hrozbách doslova v on-line režimu a můžeme o nich okamžitě informovat zákonné adresáty," dodal Koudelka.

Nový kabinet Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se STAN dosud o budoucnosti vedení BIS nerozhodl. Fiala před týdnem po získání důvěry ve Sněmovně uvedl, že před vládou je řada personálních rozhodnutí, kterým se chce věnovat v příštích týdnech.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je pondělí 4. července 2022

Očekáváme v 9:00 23°C

Celá předpověď