Běžný účet platební bilance byl loni dle předběžných dat ČNB v rekordním schodku

foto Česká národní banka - sídlo ČNB v Praze.

Praha - Běžný účet platební bilance, který je souhrnem všech ekonomických transakcí české ekonomiky se zahraničím, skončil loni rekordním schodkem 380,1 miliardy korun. Vyplývá to z předběžných údajů, které zveřejnila Česká národní banka (ČNB). Předloni činil schodek 51,1 miliardy korun, tehdy zaznamenal běžný účet platební bilance deficit poprvé od roku 2013. Dosavadní rekordní deficit byl z roku 2007 se 177,1 miliardy korun.

V jednotlivých měsících loňského roku skončil běžný účet platební bilance v přebytku pouze v lednu, v dalších měsících už byl schodkový. Nejvyšší deficit zaznamenal v srpnu, a to 101,1 miliardy korun. V prosinci skončil podle dnes zveřejněných údajů v deficitu 7,8 miliardy korun, zmírnil z listopadových 39,3 miliardy korun.

"Nejen k prosincovému, ale i celoročnímu deficitu běžného účtu nejvýrazněji přispěla negativní bilance prvotních důchodů. V rámci ní byl patrný odliv dividend z přímých zahraničních investic," podotkl Jaromír Gec z Komerční banky.

Loni se podle něj ve schodku běžného účtu odrazil také obchod se zbožím, nedosahoval přebytků, které v minulosti více než kompenzovaly záporné saldo primárních důchodů. "Za deficitem zahraničního obchodu stály jednak problémy v dodavatelských řetězcích oslabující vývoz a také dovoz drahých energií. Oba tyto negativní faktory však na konci loňského roku viditelně a oproti očekáváním i rychleji odeznívaly, což vyústilo v prosincový přebytek bilance se zbožím," uvedl.

V minulosti byl běžný účet platební bilance schodkový v letech 1994 až 2013. V roce 2014 byl zaznamenán přebytek, a to 7,9 miliardy korun, v roce 2020 dosáhl přebytek rekordních 113,7 miliardy korun.

Údaje ČNB o platební bilanci jsou předběžné. Další zpřesnění lze čekat se čtvrtletními daty, která centrální banka zveřejní 16. března.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je sobota 3. června 2023

Očekáváme v 21:00 14°C

Celá předpověď