Bez podání ruky to nejde, říká ministryně Nováková

foto Ilustrační foto - Ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková.

Ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková důrazně obhajuje pořádání akcí podobných Mezinárodnímu strojírenskému veletrhu v Brně, který se letos koná už pošedesáté. „Pořádat veletrhy má smysl. Mám dlouholeté zkušenosti z podnikání a je mi jasné, že bez osobního kontaktu a mezilidských vztahů to nejde,“ zdůrazňuje Marta Nováková v rozhovoru pro speciální magazín Veltrh v Brně, který vydala ČTK v servisu Protext Speciál.

Fotogalerie

Celý magazín si můžete stáhnout zde: Magazín Veletrh v Brně

Jak se bude na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně prezentovat ministerstvo průmyslu a obchodu?

Společně s panem premiérem a dalšími kolegy zahájíme v pondělí dopoledne veletrh otevřením Exportního domu. Těším se i na slavnostní otevření slovenské expozice a výstavu „Československé průmyslové legendy“, která připomene slavné československé průmyslové značky, počiny a podnikatele. MPO se na veletrhu v pavilonu Z a stánku 026 představí s expozicí nazvanou 100 let československého průmyslu, tradice a budoucnost. Věřím, že u návštěvníků zaboduje i náš speciální průvodce – česky mluvící robot Papper.

Letošním partnerem je Slovensko, jde o spojitost s oslavami 100 let nezávislosti federace?

Samozřejmě. Vlastně celý první oficiální den veletrhu, pondělí 1. října, se ponese v česko-slovenském duchu. O slovenské expozici a výstavě Československé průmyslové legendy jsem už mluvila. Odpoledne naváže česko-slovenský sněm Svazu průmyslu a dopravy České republiky. A na večerním slavnostním zahájení veletrhu vystoupí premiéři obou zemí, já se potkám se svým slovenským protějškem Peterem Žigou a hymnu zazpívá Eva Urbanová a Miroslav Dvorský. Myslím, se nám podařilo připravit důstojnou oslavu česko-slovenské vzájemnosti a blízkosti i v oblasti průmyslu a obchodu.

Jak důležité zůstává pro české strojaře Slovensko a jeho trh?

Je naprosto klíčové. Slovensko bylo a je po Německu naší druhou nejvýznamnější exportní destinací. Vývoz tam představoval 7,7 procenta celkového vývozu ČR. Přes 39 procent z toho tvoří stroje a dopravní prostředky, což je v absolutní hodnotě 127 miliard korun. Slovensko je tedy pro naše strojaře velmi důležité. Každá dvacátá část celkového vývozu strojů a dopravních zařízení z Česka směřuje právě na Slovensko. Pro naše strojírenství zůstává slovenský trh významnou exportní destinací a zároveň má potenciál zachovat si tuto pozici i do budoucna.

Existuje debata o tom, zda mají - v dnešní digitální éře - veletrhy vůbec smysl, přičemž skoro u každé velké a zavedené akce se tvrdí, že ano. Je smysluplné a reálné snažit se nadále o to, aby byl MSVB největší svého druhu ve střední Evropě?

Ano, jednoznačně. Věřte mi, mám dlouholeté zkušenosti z podnikání a je mi jasné, že bez osobního kontaktu, mezilidských vztahů, bez podání ruky to nejde. Pořádat tyto akce tak smysl určitě má.

 

Marta Nováková

Ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková vystudovala Technickou univerzitu Vysoké školy báňské v Ostravě a má manažerský certifikát z britské univerzity Sheffield Hallam.

Nejdřív pracovala v soukromém sektoru, od roku 1991 podniká. V roce 2014 byla zvolena prezidentkou Svazu obchodu a cestovního ruchu České republiky, od roku 2015 působí v čelních pozicích Hospodářské komory, naposledy jako viceprezidentka.

Získala ocenění Podnikatelka roku 2016 v kategorii velké firmy a byla také Manažerkou roku 2016.

Marta Nováková mluví anglicky a rusky. Má dvě dospělé děti. Není členkou žádné politické strany.

 

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je neděle 26. září 2021

Očekáváme v 9:00 14°C

Celá předpověď