Betonový design ukazuje Dům porcelánu s modrou krví v Dubí

foto Originální designové výrobky z betonu (na snímku z 30. září 2019) uvidí od 1. října 2019 návštěvníci Domu porcelánu s modrou krví v Dubí na Teplicku. Pod názvem GURE je tvoří dvojice návrhářů Michaela Čejchanová a Roman Kolář, kteří se zabývají výrobou betonových věcí do interiéru. Výstava potrvá do 16. listopadu.

Dubí (Teplicko) - Originální výrobky z betonu uvidí ode dneška návštěvníci Domu porcelánu s modrou krví v Dubí na Teplicku. K vidění jsou betonové židle, hodiny, misky, svícen, ale i šperky. Dvojice místních návrhářů, Michaela Čejchanová a Roman Kolář, zatím pracuje se všemi odstíny šedi a do budoucna chce beton i barvit. Výstava je otevřena do 16. listopadu.

Fotogalerie

Výrobou betonových věcí do interiéru se Čejchanová a Kolář začali zabývat zhruba před čtyřmi lety. "Chtěli jsme si obstarat vybavení do našeho budoucího domu. Možnost sice byla, něco si z betonu pořídit, ale nebylo to přesně to, co jsme chtěli," řekla ČTK Čejchanová. "Dali jsme dohromady technické znalosti a estetické cítění, a vznikla naše značka GURĒ, což znamená v japonštině šedý," uvedla Čejchanová.

V ateliéru v Dubí začala dvojice tvořit z betonu. Vznikly tak misky, kuchyňské desky, svícny, talíře, krabičky, umyvadla či květináče. Na výstavě jsou také rámečky, zrcadla, hodiny či náušnice.

Největším dílem dvojice byla zatím stolová deska, která vážila 120 kilogramů. "Mícháme si vlastní směs, používáme dánský bílý cement Portland nebo český cement Lafarge z Čížkovic," uvedl Kolář. Následně se beton barví až do antracitové černé. "Ne všichni ale mají jako my rádi všechny odstíny šedi, proto bychom chtěli do budoucna zkusit i barevnou variantu," uvedla designérka.

Poptávka po originálních výrobcích z betonu je podle dvojice velká. "Hodí se do moderních industriálních domácností, ale věci si objednávají lidé i do starých roubenek," uvedl Kolář. Beton se vylévá do forem, poté se výrobek nahrubo zbrousí a opracuje. Zrání trvá podle Koláře zhruba 28 dní. Nakonec se výrobek naimpregnuje nanotechnologií. "To znamená, že daná věc nesaje vodu," uvedl Kolář. Gravírování značky nebo jiného nápisu obstarává místní kameník.

Rodinnou firmou chce dvojice zůstat i nadále. Rozšiřovat chce postupně sortiment výrobků, z nichž největším hitem jsou podle Čejchanové nyní betonová umyvadla a hodiny.

Smícháním společně s dalšími přísadami získávají výrobky podle tvůrců vynikající vlastnostmi, zejména vysokou pevnost a stálost, ve výsledku srovnatelnou s kamenem. "Beton je ale zajímavý nejen pro své technické vlastnosti. Je to především jeho osobitá estetika, která propůjčuje každému tvaru nezaměnitelný industriální charakter. O to víc je ruční výroba designu z betonu fyzicky i časově náročná," uvedli autoři.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je pátek 29. května 2020

Očekáváme v 17:00 18°C

Celá předpověď