Berlínská policie ukázala kradené věci z Lennonovy pozůstalosti

foto John Lennon (vpravo) a jeho žena Yoko Ono 22. srpna 1980.

Berlín - Berlínská policie dnes představila některé ze zhruba stovky kradených věcí z pozůstalosti legendárního člena kapely The Beatles Johna Lennona. Položky pocházejí z krádeží nejpozději z roku 2006 v newyorském bytě vdovy po hudebníkovi Yoko Ono. Jsou mezi nimi tři diáře, dvoje typické brýle "lenonky" nebo tabatěrka s deseti cigaretami značky Gitanes.

Berlínská policie dnes představila některé ze zhruba stovky kradených věcí z pozůstalosti legendárního člena kapely The Beatles Johna Lennona. Položky pocházejí z krádeží nejpozději z roku 2006 v newyorském bytě vdovy po hudebníkovi Yoko Ono. Na snímku píseň Just like starting over.

"Byl to velkolepý, neobvyklý kriminální případ," řekl dnes novinářům mluvčí berlínské policie Winfrid Wenzel ke kauze. První kusé informace o záchytu policie zveřejnila už v pondělí, kdy také zadržela muže podezřelého z přechovávání kradených předmětů a obchodování s nimi. Osmapadesátiletý Němec tureckého původu disponoval desítkami memorabilií včetně posledního Lennonova diáře.

Poslední poznámky v něm pocházejí z 8. prosince 1980, tedy ze dne, kdy byl Lennon před svým newyorským domem zastřelen fanatickým fanouškem. Na ten den měl Lennon v diáři zanesenou schůzku s fotografkou Annie Leibovitz. Právě ona těsně před zpěvákovou smrtí pořídila slavnou fotografii, na níž nahý Lennon objímá svoji oblečenou ženu Yoko Ono. V lednu 1981 se pak fotografie dostala na obálku magazínu Rolling Stone.

Berlínská policie dnes představila některé ze zhruba stovky kradených věcí z pozůstalosti legendárního člena kapely The Beatles Johna Lennona. Položky pocházejí z krádeží nejpozději z roku 2006 v newyorském bytě vdovy po hudebníkovi Yoko Ono. Na snímku tři diáře Johna Lennona.

Některé předměty má berlínská policie už několik měsíců, další našla až v pondělí v automobilu zadrženého muže. Jde například o jedny z Lennonových brýlí i s receptem od newyorského optika z 12. května 1978.

Ukraden a znovu nalezen byl podle agentury DPA také poznámkový blok, mimo jiné s písněmi Woman a Just like starting over, původní magnetofonový pásek se záznamem koncertu The Beatles z 30. srpna 1965, podklady ke smlouvám, hudební ocenění z roku 1980 a dokonce školní sešit z roku 1952. Kromě toho je nyní u berlínské policie řada Lennonových pohlednic, lístků, účtenek a věcí denní potřeby.

Policie se domnívá, že krádeže prováděl turecký řidič Yoko Ono z let 1995 až 2006, nyní žijící podle policie v Turecku. Poté byly věci odvezeny do Turecka a odtud v letech 2013 a 2014 do Berlína. Turek si už v roce 2007 v New Yorku odseděl 60 dní za tajné pořizování fotografií v bytě Yoko Ono.

Policii na 86 podezřelých položek upozornil insolvenční správce jednoho aukčního domu, který hodnotu položek odhadoval na 3,1 milionu eur (téměř 80 milionů korun). Už v roce 2013 jeden z dvojice podezřelých prodal jedny z Lennonových hodinek prostřednictvím aukčního domu za 600.000 eur, uvedl dnes Carsten Pfohl z berlínské kriminální policie. Hodinky s osobním věnováním dala Yoko Ono Lennonovi k jeho posledním narozeninám dva měsíce před jeho smrtí.

Berlínští vyšetřovatelé zkontaktovali právníka 84leté Yoko Ono a i s některými předměty a mnoha fotografiemi nedávno odletěli do New Yorku. Na německém generálním konzulátu se setkali i s Yoko Ono. "Byla velmi dojatá a bylo jasně vidět, že jí na těch předmětech záleží a že je pochopitelně chce mít zpátky," řekla berlínská státní zástupkyně Susann Wettleyová.

Yoko Ono si krádeží nevšimla hned. Lennon měl podle německých vyšetřovatelů mnoho brýlí a celou sbírku hodinek. Navíc byly v místnostech, kde se pohybovalo mnoho členů personálu výtvarnice japonského původu.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je čtvrtek 18. října 2018

Očekáváme v 19:00 15°C

Celá předpověď