Berlinale v roce 2021 bude, ceny genderově spojí

foto Německý filmový festival Berlinale

Berlín - Německý filmový festival Berlinale, který patří k nejdůležitějším světovým přehlídkám kinematografie, se i přes pokračující koronavirovou krizi příští rok v únoru uskuteční, platit na něm ale budou karanténní opatření. Dnes to v Berlíně oznámili pořadatelé, kteří zároveň sdělili, že již nebudou rozdělovat herecké ceny pro ženy a muže, ale nahradí je genderově neutrálními cenami "za nejlepší herecký výkon".

"Budeme dodržovat pravidla, která v té době budou platit," uvedli k pandemii nemoci covid-19 organizátoři filmového svátku, který se bude konat od 11. do 21. února 2021. Registrace snímků začne od září.

Berlinale se navíc stalo prvním velkým filmovým festivalem, který oznámil sloučení cen za mužské a ženské herecké výkony. Doposud udělovaná ocenění pro nejlepší herečku a pro nejlepšího herce budou nahrazena genderově neutrální cenou za nejlepší herecký výkon. To platí i pro případ hodnocení výkonu ve vedlejších rolích.

"Jsme přesvědčeni, že nerozdělování cen v hereckém poli podle pohlaví bude signálem pro citlivější genderový přístup ve filmovém průmyslu," prohlásili Mariette Rissenbeeková a Carlo Chatrian, kteří stojí v čele festivalu.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je úterý 20. října 2020

Očekáváme v 5:00 4°C

Celá předpověď