Berlinale nabídne téměř 400 filmů i debatu o #metoo

foto Přípravy na zahájení filmového festivalu Berlinale.

Berlín - Téměř 400 filmů, zaměření na migraci nebo problematiku sexuálního obtěžování, ale i cenu pro českého režiséra Jiřího Menzela přinese letošní ročník filmového festivalu Berlinale, který v německé metropoli začne ve čtvrtek. O hlavní cenu - Zlatého medvěda - se utká 19 snímků, včetně filmu Touch Me Not (Nedotýkej se mě), na kterém se podílela i česká produkce. V rámci festivalu, který má také letos navštívit kolem půlmilionu diváků, se představí i dva další filmy s českou účastí.

"Dali jsme dohromady filmový program, který odráží svým způsobem nepokoje ve světě," říká šéf festivalu Dieter Kosslick, podle něhož stejně jako v předchozích několika letech se přehlídka soustředí na příběhy občanské odvahy a osudy uprchlíků. Nově bude letos klást důraz na 50. výročí bouřlivého roku 1968 a také na problematiku sexuálního obtěžování, o níž se v rámci kampaně #metoo rozběhla naplno debata až loni.

"Mohu vás ujistit, že během Berlinale bude tato diskuse hrát roli," konstatoval Kosslick, který připouští, že kvůli ní letos divácky nejnavštěvovanější festival světa do programu nezařadil několik filmů. "Jsou to filmy, na jejichž tvorbě se podíleli lidé, kteří se sami přiznali, že jsou součástí problému," podotýká.

Zároveň ale Berlinale bude promítat nový snímek korejského režiséra Kim Ki-duka, i když čelí obvinění, že v roce 2013 násilím jednu z hereček nutil k natáčení sexuálních scén, které nebyly ve scénáři k filmu Moebius. Vedení festivalu své rozhodnutí zdůvodnilo tím, že korejský soud Kim Ki-duka neshledal vinným a že je režisér ochoten čelit veřejné debatě.

Letošní 68. ročník přehlídky poprvé zahájí animovaný snímek. Psí ostrov (Isle of Dogs) režiséra Wese Andersona se divákům představí ve čtvrtek od 19:30, a poté se s dalšími 18 filmy z Německa, Spojených států, Velké Británie, Francie, Polska, Rumunska, Filipín, Mexika nebo Íránu utká o hlavní cenu. Zlatého medvěda, kterého loni získal maďarský snímek O těle a duši, bude udělovat porota vedená německým režisérem, scénáristou a producentem Tomem Tykwerem.

Už nyní je jasné, že cenu za celoživotní dílo dostane dvaašedesátiletý americký herec Willem Dafoe. Ocenění ve formě Kamery Berlinale, která je určena osobnostem, k nimž má přehlídka zvláštní vztah, se letos dostane českému režisérovi a herci Jiřímu Menzelovi. Cenu by měl obdržet v den svých osmdesátých narozenin 23. února, při světové premiéře snímku Tlumočník, v němž hraje. Vzhledem k Menzelovu zdravotnímu stavu ale zatím není jasné, jestli si cenu převezme osobně.

Právě film Tlumočník je jedním z českých zástupců na Berlinale. Snímek režiséra Martina Šulíka natočený v česko-slovensko-rakouské koprodukci, který bude uveden v sekci Berlinale Special, je road movie o dvou svérázných mužích, které svedla dohromady náhoda, aby se vydali po Slovensku na cestu za poznáním pravdy o vlastní minulosti. Vedle Menzela v titulní úloze asketického tlumočníka Aliho si roli rakouského učitele, bonvivána se slabostí pro ženy a alkohol zahrál přední rakouský herec Peter Simonischek.

Na jednom z nejdůležitějších filmových festivalů se v sekci Panorama představí také česko-chorvatský koprodukční snímek Až přijde válka režiséra Jana Geberta, který se dotýká nacionalismu a fungování mechanismů moci.

Ceny lístků na jedenáctidenní přehlídce, kterou letos ozdobí svou přítomností Bill Muray nebo Tilda Swintonová, se pohybují od čtyř do 15 eur (od 102 do 381 Kč).

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je pondělí 12. listopadu 2018

Očekáváme v 23:00 6°C

Celá předpověď