Berlín si připomíná 59. výročí stavby berlínské zdi

foto Zmocněnkyně německé vlády pro kulturu Monika Grüttersová (vlevo) a berlínský starosta Michael Müller si připomínají 59. výročí stavby berlínské zdi.

Berlín - Společnou odpovědností je chránit svobodu a demokracii. U příležitosti dnešních vzpomínkových akcí na 59. výročí výstavby berlínské zdi to prohlásil berlínský starosta Michael Müller. Pietní akce se konají v době pokračující pandemie nemoci covid-19, což si vyžádalo karanténní opatření včetně omezené účasti.

Hlavní vzpomínková akce se dnes tradičně uskutečnila v berlínské ulici Bernauer Strasse, kterou zeď před 59 lety rozdělila. Věnec zde vedle Müllera položila i zmocněnkyně německé vlády pro kulturu Monika Grüttersová. Mezi hosty, jejichž počet byl kvůli koronaviru omezen na dvě desítky, byla i Karin Gueffroyová, matka poslední oběti berlínské zdi. Ta si do 9. listopadu 1989, kdy padla, vyžádala nejméně 140 mrtvých.

"Berlín je a zůstane městem tolerance," řekl Müller. Grüttersová přislíbila, že oběti berlínské zdi i vnitroněmeckého rozdělení nebudou nikdy zapomenuty. "Berlínská zeď se stala symbolem smrtícího režimu na hranicích. Komunistický režim porušoval základní lidská práva a lidem neposkytl žádný prostor ke svobodě, demokracii a právnímu státu," dodala.

"Dnes, před 59 lety, začala stavba berlínské zdi. Ta zalila do betonu nesvobodu Německé demokratické republiky (NDR). Výročí je proto i připomínkou našeho štěstí, že dnes můžeme žít ve sjednoceném Německu, kde platí svoboda vyjadřování a svoboda pohybu," napsal na twitteru mluvčí německé kancléřky Angely Merkelové Steffen Seibert.

Ještě dva měsíce před 13. srpnem 1961 vrchní představitel NDR Walter Ulbricht tvrdil, že rozdělení metropole zdí režim neplánuje. Ráno přesně před 59 lety se ale obyvatelé západní i východní části Berlína probudili do tvrdé reality, kdy zjistili, že jejich město začíná rozdělovat bariéra. Stavba byla organizovaná za pomoci armády i policie a zeď nakonec dosáhla délky 160 kilometrů.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je pondělí 21. září 2020

Očekáváme v 23:00 16°C

Celá předpověď