Beranová byla v Ruce tři setiny od finále sprintu, obsadila životní 7. místo

foto Ilustrační foto - Ruka: Sprint - Klasicky - Muži. Na snímku norský běžec na lyžích Johannes Hösflot Klaebo v Kuusamo 25. listopadu 2022.

Ruka (Finsko) - Běžkyně na lyžích Tereza Beranová na úvod Světového poháru obsadila sedmé místo v klasickém sprintu, což je její nejlepší výsledek v elitním seriálu. Ve finské Ruce sahala po finále, dělily ji od něj tři setiny. Do vyřazovacích bojů se dostali ještě Barbora Antošová, Ondřej Černý a Michal Novák, ale všichni vypadli ve čtvrtfinále. Z vítězství se radovali Švédka Emma Ribomová a suverénní Nor Johannes Hösflot Klaebo.

Čtyřiadvacetiletá Beranová měla na okruhu dlouhém 1,4 kilometru jasnou taktiku. Na začátku se držela spíše vzadu a útočila v závěrečném kopci při nájezdu do cílové rovinky. Ve čtvrtfinále naprosto dominovala, posunula se tam do čela a s velkým náskokem vyhrála. Čtvrtá ve stejné rozjížďce skončila Antošová.

V semifinále se Beranová v kopci protlačila na druhou příčku za Švédku Johannu Hagströmovou. V posledních desítkách metrů ale předvedla větší zrychlení Norka Kristine Stavaas Skistadová, jež na cílové čáře dostala špičku boty před českou reprezentantku.

"Jsem trošku smutná. Periferně jsem viděla, že máme docela náskok a že by to mohlo vyjít, ale úplně jsem zapomněla na Skistadovou," líčila Beranová na svazovém webu. "Najednou mě začala rychle dojíždět a já začala mít strach. Nebyla jsem navíc v úplně ideální stopě. Na cílovou čáru jsem kopla nohu co nejdřív, ale zpětně vím, že jsem si měla ještě chvilku počkat a byla bych asi ve finále," litovala. Výsledek ale označila za dobrý a pochválila servisní tým za skvěle připravené lyže.

Sedmým místem si Beranová o dvě příčky vylepšila individuální maximum v SP z února 2021, kdy se prosadila do elitní desítky ve volném sprintu ve švédském Ulricehamnu. Ve sprintu klasickou technikou byla před dnešním závodem jejím nejlepším výsledkem dvacátá příčka z loňské Ruky.

Tehdy vyhrála Švédka Maja Dahlqvistová, která i tentokrát byla ve finále. Po závěrečném stoupání vedla, ale v poslední zatáčce před cílem upadla a dojela s velkou ztrátou šestá. Z premiérového triumfu v SP se díky tomu radovala její krajanka Ribomová.

Blízko postupu byli ve svých čtvrtfinálových rozjížďkách Novák i Černý. Oba se pohybovali v popředí, ale v posledním stoupání se propadli na třetí příčku a už se z ní nedostali. Černému unikla postupová druhá příčka o třináct setin, Novák na ni ztratil o tři setiny více. Ani jednomu nestačil čas mezi šťastnými poraženými.

"Jelikož šlo o úplně první závod, tak cítím, že ještě nejsem úplně rozzávoděný, takže umístění je dobré. Chtěl jsem být v semifinále, to byl hlavní cíl, ale o kousíček mi to uteklo," litoval Černý. Novák vzal výsledek jako dobrý základ do dalších závodů. "Myslím si, že jsem odjel jeden z nejlepších závodů. Ve čtvrtfinálové jízdě mně ve stoupání na stadion trochu zbrzdil Chanavat, který se nacpal do mé stopy a měl jsem pak delší zatáčku do cílové rovinky. Cítil jsem, že dokážu sjíždět první dva kluky, takže mě mrzí, že to o kousek nevyšlo. Po dnešku ze mě spadla prvotní nervozita, tak uvidíme, jak to půjde," uvedl.

Závodu od kvalifikace, v níž vypadl Luděk Šeller, dominoval obhájce celkového vítězství ve Světovém poháru Klaebo. S přehledem vyhrál všechny vyřazovací jízdy. Ve finále nadělil druhému Evenu Northugovi 1,66 sekundy. Norové při neúčasti potrestaných Rusů obsadili první čtyři místa. Za Klaebem a Northugem finišovali Paal Golberg a Erik Valnes.

V sobotu čekají běžce na lyžích první distanční závody této sezony. Muži i ženy pojedou v Ruce 10 kilometrů klasicky s intervalovým startem.

V úvodním SP sdruženářů bodovali Vytrval s Portykem

Kvalifikace SP skokanů byla odložena na sobotu, Němcům nedorazily lyže

Závody SP v běhu na lyžích v Ruce (sprint klasicky):

Muži: 1. Klaebo 2:26,00, 2. Northug -1,66, 3. Golberg -1,94, 4. Valnes (všichni Nor.) -2,27, 5. Halfvarsson (Švéd.) - 3,73, 6. Chappaz (Fr.) -9,36, ...15. Černý, 16. Novák oba vyřazeni ve čtvrtfinále, 33. Šeller (všichni ČR) vyřazen v kvalifikaci.

Ženy: 1. Ribomová 2:49,22, 2. Hagströmová (obě Švéd.) -0,91, 3. T. U. Wengová (Nor.) -0,93, 4. Jönsuuová (Fin.) -2,41, 5. Skistadová (Nor.) -13,89, 6. Dahlqvistová (Švéd.) -51,52, 7. Beranová vyřazena v semifinále, ...19. Antošová (obě ČR) vyřazena ve čtvrtfinále.

Úvodní závod SP v severské kombinaci:

1. Schmid (Něm.) 12:02,2, 2. Jamamoto (Jap.) -5,9, 3. Oftebro (Nor.) -11,0, 4. Rydzek -37,1, 5. Frenzel (oba Něm.) -38,1, 6. Ilves (Est.) -40,2, ...29. Vytrval -3:08,0, 30. Portyk -3:10,1, 37. Pažout -3:42,0, 48. Daněk (všichni ČR) -5:17,2.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

1°C

Dnes je pondělí 6. února 2023

Očekáváme v 9:00 -2°C

Celá předpověď