Benzině loni vzrostly tržby na 30 mld. Kč, rostl i provozní zisk

foto Ilustrační foto - Čerpací stanice společnosti Benzina.

Praha - Síť čerpacích stanic Benzina z petrochemického holdingu Unipetrol loni meziročně zvýšila tržby včetně spotřební daně o 6,6 procenta na 30 miliard korun. Provozní zisk vzrostl proti předloňsku o 16 procent na rekordní dvě miliardy korun. ČTK to dnes řekl ředitel Benziny Marek Zouvala. Čistý zisk neuvedl. Benzina je se svými 417 čerpacími stanicemi lídrem českého trhu, dalších 11 pump provozuje firma na Slovensku.

Zouvala uvedl, že tržní podíl Benziny na celkovém prodeji pohonných hmot v Česku je aktuálně čtvrtinový, meziročně stoupl o 1,3 procentního bodu. "Loňský hospodářský výsledek potvrdil úspěch naši strategie. Dlouhodobě se zaměřujeme na mohutné investice do rozšiřování a modernizace stanic, kam každoročně míří přibližně miliarda korun. Těší mě, že náš rozvoj nezastavila ani neočekávaná situace ohledně šíření koronaviru covid-19," řekl ČTK šéf Benziny.

Za nejrychleji rostoucí segment označil ředitel prodej občerstvení, který od roku 2012 vzrostl více než trojnásobně. Benzina podle něj dále rozšiřuje svůj koncept rychlého občerstvení Stop Cafe. Aktuálně je dostupný na 308 čerpacích stanicích Benzina v ČR, což představuje tři čtvrtiny sítě. "Význam doplňkového prodeje se ukázal i během jarního mimořádného stavu, kde v souvislosti s utlumením mobility v zemi došlo k plošnému snížení prodeje paliv, nicméně právě doplňkový prodej zaznamenal meziroční nárůst o desítky procent. V tomto složitém období fungovaly naše čerpací stanice pro obyvatelstvo jako alternativní místa pro nákup zboží," podotkl Zouvala.

V budování konceptu občerstvení je aktivní také největší konkurent Benziny, skupina MOL, která v Česku provozuje 304 stanic. Svůj koncept Fresh Corner měla na konci loňského roku na 214 z nich. Výsledky MOL Česká republika jsou s Benzinou neporovnatelné, protože zahrnují i velkoobchod.

Zouvala uvedl, že Benzina počítá v nejbližších letech s významnými investicemi také do rozšiřování a rozvoje své sítě na Slovensku. "V loňském roce jsme v dubnu otevřeli první čerpací stanici v Malackách a rok jsme ukončili s deseti čerpacími stanicemi v naší síti. I nadále intenzivně pracujeme na rozšiřování naší sítě, přičemž počet čerpacích stanic na Slovensku chceme do konce roku v ideálním případě zdvojnásobit," řekl.

"Nabízíme tam spolupráci velkým i menším provozovatelům, v plánu máme i stavbu zcela nových stanic. Počítáme rovněž s významnými investicemi do rozšiřování sítě rychlého občerstvení Stop Cafe, které během letošního roku plánujeme na Slovensku otevřít na minimálně sedmi čerpacích stanicích," dodal Zouvala, který působí také jako předseda představenstva extraligového hokejového klubu HC Verva Litvínov.

Benzina působí na českém trhu přes 60 let. Na konci roku 2015 se stala odštěpným závodem společnosti Unipetrol RPA, která je dceřinou firmou Unipetrolu. Unipetrol je od roku 2005 součástí polské skupiny PKN Orlen, která je od předloňska jeho jediným vlastníkem. Po Benzině a MOL patří mezi další největší provozovatele čerpacích stanic v ČR EuroOil státního distributora paliv Čepro (205 stanic), Shell (175 stanic) a OMV (140 stanic).

Mateřskému Unipetrolu loni klesl čistý zisk na 726 milionů korun z téměř devíti miliard o rok dřív. Tržby se meziročně snížily o téměř dvě procenta na 128,8 miliardy Kč. Hospodářské výsledky podle firmy nepříznivě ovlivnily náklady na snižování emisí a nízké marže, poukazuje také na předloňské mimořádné příjmy.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

3°C

Dnes je čtvrtek 28. ledna 2021

Očekáváme v 5:00 1°C

Celá předpověď