Benzin i nafta za poslední týden o několik haléřů zlevnily

foto Čerpací stanice, tankování benzinu - ilustrační foto.

Praha - Průměrné ceny pohonných hmot v Česku za poslední týden mírně klesly. Nejprodávanější benzin Natural 95 zlevnil o pět haléřů na 30,70 koruny za litr. Průměrná cena nafty klesla od minulé středy o šest haléřů na 29,78 Kč za litr. Vyplývá to z údajů firmy CCS, která ceny sleduje. Podle analytiků budou v nejbližším týdnu ceny pohonných hmot v tuzemsku stagnovat nebo mírně klesat.

"Postupné snižování přebytku ropy na globálním trhu bude tlačit její cenu vzhůru. Nicméně nemusíme se obávat prudkého zdražení. Důvodem jsou vysoké volné těžební kapacity v zemích mimo OPEC (Organizaci zemí vyvážejících ropu), které budou uvedeny do opětovného provozu v případě růstu ceny ropy nad 70 dolarů za barel. Produkce ropy roste zejména ve Spojených státech," uvedl analytik společnosti Finlord Boris Tomčiak.

Země OPEC se minulý týden na zasedání ve Vídni dohodly, že prodlouží omezení těžby ropy o devět měsíců, tedy do konce příštího roku. K rozhodnutí se později připojila také skupina zemí mimo ropný kartel zahrnující Rusko. Kartel OPEC a jeho spojenci však dali najevo, že jsou v polovině příštího roku připraveni omezení těžby přehodnotit, pokud by růst cen vedl k masivnímu zvyšování produkce ropy v USA.

Podle hlavního ekonoma BH Securities Štěpána Křečka z trhů nyní odchází spekulanti, kteří očekávali výkyvy cen ropy právě na základě jednání OPEC. "To opět tlačí ceny směrem dolů," řekl. Severomořská ropa Brent kolem se ve středu prodávala za 61,80 dolaru za barel, o 2,1 procenta levněji než před týdnem. "Prudšímu poklesu cen pohonných hmot v České republice brání oslabující koruna, která prodražuje veškeré dovážené zboží, a tedy i ropu," dodal.

Nejdražší pohonné hmoty jsou nadále na Vysočině, kde motoristé čerpají benzin v průměru za 31,42 koruny a litr nafty za 30,59 Kč. Druhým nejdražším regionem je Praha s průměrnou cenou 31,13 koruny u benzinu a 30,22 koruny v případě dieselu. Nad jednatřicetikorunovou hranicí za litr naturalu se drží i Plzeňský kraj.

Naopak nejlevněji se tankuje v Jihočeském a Karlovarském kraji. Na jihu Čech je průměrná cena benzinu 30,23 koruny a nafty 29,36 Kč za litr. V Karlovarském kraji motoristé tankují natural v průměru za 30,38 koruny a diesel za 29,38 Kč.

Ceny pohonných hmot v Česku začaly stoupat po letních prázdninách. Koncem prázdnin řidiči tankovali nejprodávanější benzin Natural 95 za 29,60 Kč/l a koncem září už za 30,20 Kč/l. Na této úrovni se cena udržela téměř celý říjen a od začátku listopadu znovu stoupala. V posledních třech týdnech ceny pohonných hmot stagnují, případně mírně klesají.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

11°C

Dnes je středa 14. listopadu 2018

Očekáváme v 13:00 11°C

Celá předpověď