Beltine 2011 – zážitkový festival keltské historie, romantiky a současnosti

foto Ilustrační foto - Beltine Martina Žáková

Jaroměřice nad Rokytnou - SVÁTEK KELTSKÉ KULTURY BELTINE 2011 se koná 30. dubna 2011 od 20:00 hodin až 1. května 2011 do 12:00 hodin, v zámeckých zahradách státního zámku Jaroměřice nad Rokytnou.

Magická „čarodějnická“ noc z 30. dubna na 1. května je Kelty uctívána od pradávna. A i do dnešních dnů mnoho následovníků. Největší oslavou je tradiční Svátek keltské kultury Beltine 2011. Letos se uskuteční již 17. ročník a tentokrát zavítá na jeden z nejkrásnějších barokních zámků v Jaroměřicích nad Rokytnou.

Jde o výjimečný zážitkový festival, kde kromě nepřetržitých hudebních vystoupení a tance, je možné si v keltské vesnici vyzkoušet devět pradávných řemesel, vyrobit si vlastní suvenýr, utkat se ve hrách našich předků nebo skolit vlastnoručně oštěpem či šípem kance.

Letos budou na Beltine poprvé přítomni i kameníci, kteří budou ručně otesávat kameny, vyrábět kamenné mísy ze žuly s keltskými motivy či tvořit reliéfy do opuky. Každý návštěvník si může vyrobit z kamene jednoduchý přívěsek, vyrýt do něj svůj symbol, a nechat si jej provrtat vrtačkou s kamenným setrvačníkem, kterou podle literatury používali již Keltové.

Nebude chybět ani tradiční přednáška známého archeologa Dr. Jiřího Waldhausera. Tentokrát na téma: „Byli otroci Keltů kdysi u Jaroměřic nad Rokytnou?“ Dr. Waldhauser představí jeden z nejméně probádaných problémů – osud staršího (halštatského) obyvatelstva během keltské okupace hlavně jihozápadní Moravy.

Tuto svéráznou (a početnou) skupinu památek archeologové nazvali (shodou okolnosti podle místa konání Beltine 2011) jaroměřický typ. Po příchodu Keltů v 5. století př.n.l.mělo starší obyvatelstvo přežívat pod jejich ujařmením až do 3. století př.n.l.

Autor přednášky zprezentuje terénní obrázky jaroměřických (i okolních) lokalit a početnou hmotnou kulturu z nich. Narazí na problém otroků, o nichž u Keltů mluví nejenom písemné prameny např. Caesarovy Zápisky o válce galské (otroky se stávali ti Keltové, kteří nezvládli platit daně), ale i archeologické nálezy např. okovů pro zajatce.

A při svátku Beltine nebude chybět samozřejmě hudba, která je jeho nejdůležitější součástí. Po loňském vystoupení divoké italské folk-metalové skupiny Folkstone se letos na návštěvníci mohou těšit na další z nových hudebních stylů keltské hudby a to na folk-punk maďarské skupiny Firkin.

Postupně se představí také hvězdy domácí keltské hudební scény – skupiny Asonance, Bran, Dick O´ Brass s bretaňským zpěvákem F.Jacqem, Happy To Meet, Jauvaus. O noční Fest Noz se postarají skupiny Naostro, Vintage Vine a M3.

Program Svátku keltské kultury Beltine probíhá nepřetržitě od 20. hodiny do prvomájového poledne. Návštěvníci mohou využít i zázemí stanového městečka.

Svátek Beltine pořádá sdružení Bratrstvo Keltů pod záštitou člena rady Kraje Vysočina Ing. Tomáše Škaryda, starosty města Jaroměřice nad Rokytnou Ing. Jaroslava Soukupa , MBA, ve spolupráci se správou státního zámku Jaroměřice nad Rokytnou - kastelánem Ing. Radimem Petrem a firmami Plzeňský Prazdroj a.s., Helma s.r.o., Glazura s.r.o. Johnny Servis s.r.o.

Mediální partnerství: MF DNES a Country Radio

Kompletní program naleznete na www.Beltine.cz.

http://www.facebook.com/#!/pages/Beltine/100601633576

Předprodej vstupenek probíhá nejlépe přes formulář sdružení Bratrstva Keltů http://beltine.cz/vstupenky2011.php nebo v předprodejní síti Ticketstream

http://web.ticketstream.cz/czts/site.frame.jsp?thread= a v Brn? ve Vobch?dku Kudrny, kter? zaji??uje i dopravu a servis. HYPERLINK "http://www.kudrna.cz/publik_syst/ctihtmlpage.php?what=43" http://www.kudrna.cz/publik_syst/ctihtmlpage.php?what=43

VSTUPNÉ NA FESTIVAL BELTINE:

předprodej á 350 Kč.

Slevy: členové Bratrstva Keltů - 300 Kč

rodinné vstupné (2 dospělí a 2 děti 6-15 let) 880 Kč

děti 6 -15 let - 180 Kč (do šesti let zdarma)

psi a ostatní domácí zvířena ZDARMA

Členské slevy nelze z technických důvodů uplatnit v kamenných předprodejích, jen v našem formuláři. Ostatní slevy je možno uplatňovat i v kamenných předprodejích.

Na místě á 390 Kč.

rodinné vstupné (2 dospělí a 2 děti 6-15 let) 950 Kč

děti 6-15 let - 180 Kč (do šesti let zdarma)

psi a ostatní domácí zvířena ZDARMA

Slevy:

členové Bratrstva Keltů - 300 Kč

členové Klubu přátel Skotska 350 Kč

psi a ostatní domácí zvířena ZDARMA

Martina Žáková

Beltine

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je neděle 21. října 2018

Očekáváme v 1:00 6°C

Celá předpověď