Běloruský soud poslal novináře polské menšiny na osm let do vězení

foto Spoutané ruce. Ilustrační foto. 

Hrodno (Bělorusko) - Běloruský soud poslal na osm let do vězení novináře a aktivistu spolku polské menšiny Andreje Pačobuta (polsky Andrzeje Poczobuta), kterého úřady obvinily mimo jiné z podněcování k sociální nenávisti. Informovala o tom běloruská organizace na ochranu lidských práv Vjasna a opoziční server Naša Niva. Varšava rozsudek označila za nespravedlivý a odsoudila ho. Polské ministerstvo zahraničí si kvůli němu předvolalo běloruského charge d´affaires.

Policie Pačobuta zatkla v březnu roku 2021. Bělorusko-polský novinář čelil obžalobě z "podněcování k sociální nenávisti", "rehabilitace nacismu" a "činnosti poškozující národní bezpečnost", za což mu podle dřívějších informací polského listu Gazeta Wyborcza hrozilo pět až 12 let vězení.

"Politicky motivovaný proces a dnešní rozsudek namířený proti polské identitě jsou výrazným svědectvím antipolských aktivit běloruského vedení. Odsuzujeme nespravedlivý rozsudek vydaný soudem autoritativního státu," uvedl mluvčí polského ministerstva zahraničí Lukasz Jasina. Polský premiér Mateusz Morawiecki na twitteru napsal, že osm let vězení pro Pačobuta je "nelidský rozsudek běloruského režimu" a "další projev pronásledování Poláků v Bělorusku". Morawiecki ujistil, že Polsko "udělá vše, aby pomohlo polskému novináři, který ukazuje pravdu".

Devětačtyřicetiletý Pačobut je dlouholetým dopisovatelem listu Gazeta Wyborcza. Působil rovněž ve Svazu Poláků v Bělorusku (ZPB), což je organizace sdružující polskou diasporu. Úřady podle Vjasny Pačobuta vinily konkrétně třeba z toho, že v médiích označil sovětský útok na Polsko z roku 1939 za agresi.

Agentura AP už dříve napsala, že Pačobut informoval také o rozsáhlých protestech, které v roce 2020 zachvátily Bělorusko po tehdejších prezidentských volbách. Jejich oficiální výsledky dlouholetému běloruskému vůdci Alexandrovi Lukašenkovi přinesly nové funkční období, opozice a západní země je ale považují za zfalšované.

Soudce dnes Pačobuta poslal na osm let do trestanecké kolonie se zostřeným režimem. Soudní proces, který začal v polovině ledna, se odehrával za zavřenými dveřmi, vyhlášení rozsudku bylo veřejné, uvedla Vjasna, která odsouzeného pokládá za politického vězně. Naša Niva připomíná, že Pačobut strávil za mřížemi už téměř dva roky.

Běloruská opoziční vůdkyně Svjatlana Cichanouská, která je v litevském exilu, označila rozsudek za "osobní pomstu" Lukašenka. Novináře podle ní odsoudili za to, že dělal svoji práci. "Andrzej odmítl jakékoliv dohody s nezákonným režimem. Nyní musíme udělat vše pro to, abychom ho společně se všemi ostatními politickými rukojmími osvobodili," napsala Cichanouská. Ta dnes vystoupila v polském Senátu.

Proti verdiktu protestuje rovněž Běloruská asociace novinářů (BAJ). Případ podle ní od samého začátku vypadá jako odveta za disent a dlouhodobou veřejnou pozici novináře. Rozsudek tak nemá nic společného se spravedlností, míní asociace. "Běloruská asociace novinářů požaduje okamžité propuštění Andrzeje Poczobuta a všech 33 zástupců médií, kteří jsou v současné době v Bělorusku vězněni," uvedla BAJ.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je pátek 24. března 2023

Očekáváme v 21:00 12°C

Celá předpověď