Běloruské MV hrozí, že proti protestujícím použije střelné zbraně

foto Police block the road to against an opposition rally protesting the official presidential election results in Minsk, Belarus, Sunday, Oct. 4, 2020. Hundreds of thousands of Belarusians have been protesting daily since the Aug. 9 presidential election. (AP Photo)

Minsk - Před plánovanými víkendovými protivládními protesty běloruské ministerstvo vnitra pohrozilo, že proti demonstrujícím použije střelné zbraně v zájmu "ochrany" občanů, pořádku a policistů. V rozhovoru pro televizní kanál Belarus 1 státní televize BT to řekl Mikalaj Karpjankov, velitel oddělení pro boj s organizovaným zločinem a korupcí.

"Použijeme, samozřejmě humánním způsobem, zbraně včetně střelných zbraní (...) Proti komukoli, kdo pozvedne ruku na pracovníka bezpečnostních orgánů, použijeme střelnou zbraň," oznámil Karpjankov. Tyto prostředky budou příslušníci bezpečnostních orgánů podle něj používat s cílem ochránit občany a pořádek. Šéf oddělení pro boj s organizovaným zločinem dále sdělil, že protestů se podle něj ve skutečnosti neúčastní "chlapi, kteří milují svoji vlast", ale spíše lidé podobní zločincům z organizovaných skupin z 90. let.

Použitím zbraní proti protestujícím již v pondělí hrozil náměstek běloruského ministra vnitra. Ve svém varování zveřejněném na sociální síti Telegram i na platformě YouTube řekl: "Jménem ministerstva vnitra oznamuji, že neopustíme ulice a zajistíme pořádek v zemi. Příslušníci orgánů vnitra a vnitřních vojsk v případě nutnosti použijí speciální prostředky a bojové zbraně."

V Minsku a dalších městech neustávají hromadné protesty od doby, co ústřední volební komise 9. srpna ohlásila v prezidentských volbách vítězství dlouholetého vůdce Alexandra Lukašenka. Mnoho Bělorusů se však domnívá, že hlasování bylo zfalšované a skutečnou vítězkou voleb je hlavní opoziční kandidátka Svjatlana Cichanouská.

Policie zatím při rozhánění protestujících používala zejména slzný plyn a zábleskové granáty. Jak ale připomíná server Meduza, v srpnu tisková mluvčí ministerstva vnitra oznámila, že příslušníci policie na demonstraci 11. srpna v Brestu použili střelnou zbraň v obraně proti agresivním protestujícím s kovovými tyčemi v rukách. Její prohlášení zveřejněné na síti Telegram však bylo nejspíše později upraveno a slovo "střelnou" z něj zmizelo.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je úterý 20. října 2020

Očekáváme v 3:00 3°C

Celá předpověď