Běloruské jednotky zatýkaly na protestní akci žen

foto Zásah běloruské policie na protestní akci žen v Minsku, 26. září 2020.

Minsk - Běloruské bezpečností síly dnes na protestních akcích v metropoli Minsku proti prezidentovi Alexandru Lukašenkovi pozatýkaly desítky lidí, píše agentura Reuters. Jak si všímají média, příslušníci bezpečnostních orgánů, kteří dnes násilně odváděli ženy a nutili je nastoupit do dodávek, byli sice v zelených uniformách, neměli však žádné oficiální označení.

I přes zásahy běloruských jednotek se podle serveru Echo Moskvy některým ženám podařilo seskupit a projít po prospektu Nezávislosti, hlavní ulici v centru Minsku. Další účastnice protestu se před neoznačenými muži v kuklách schovávaly v okolních vnitroblocích, zásahové jednotky je však pronásledovaly až tam, obkličovaly je a zatýkaly. Mezi zadrženými je také novinářka běloruského listu Naša niva a redaktorka běloruské rozhlasové stanice Euroradio. Kolem páté hodiny místního času na místě zřejmě nikdo z protestujících nezůstal, informovalo Tut.by.

Slogany na transparentech či skandovaná hesla na dnešní akci v mnoha případech odkazovala na nedávné uvedení Lukašenka do funkce prezidenta. Tohoto dlouholetého vůdce mnoho Bělorusů za právoplatného prezidenta nepovažuje a má za to, že výsledky srpnových voleb byly zfalšované. Za skutečnou vítězku voleb pak protestující považují Lukašenkovu protikandidátku Svjatlanu Cichanouskou.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

11°C

Dnes je středa 21. října 2020

Očekáváme v 19:00 11°C

Celá předpověď