Bellingcat: Lékař GRU Miškin z kauzy Skripal dostal od Putina řád

foto Alexandr Petrov (na snímku z průmyslové kamery), který je podle britských kriminalistů jedním z dvojice podezřelých z útoku nervovým jedem novičokem na bývalého ruského agenta Sergeje Skripala.

Moskva/Londýn - Alexandr Miškin, lékař ve službách ruské vojenské rozvědky GRU, který se pod jménem Alexandr Petrov údajně podílel na travičském útoku proti Sergeji Skripalovi, byl stejně jako jeho druh Anatolij Čepiga vyznamenán titulem Hrdina Ruska. Uvedla to dnes na svém webu mezinárodní investigativní skupina Bellingcat. O vyznamenání rozhodl zvláštním dekretem prezident Vladimir Putin.

Miškin se v roce 1979 narodil v zapadlé obci Lojga na severu Ruska, která nemá žádné silnice a se světem ji spojuje jen úzkorozchodná jednokolejka. Vojenskou lékařskou školu vystudoval se specializací pro ruské námořnictvo. Po přestěhování do Moskvy byl přihlášen na adrese, kde ho podle investigativců z Bellingcat nikdo nezná.

Ruská kontrarozvědka FSB údajně v minulých týdnech kontaktovala bývalé Miškinovy spolužáky z vojenské školy a varovala je, aby skutečnou totožnost "Alexandra Petrova" neprozradili.

Vyznamenání od prezidenta Miškin podle lidí ze svého okolí dostal za "činnost vztahující se k okupaci Krymu nebo ke svrženému ukrajinskému prezidentovi Viktoru Janukovičovi", uvádí Bellingcat. Janukovyč byl na Putinův pokyn během protivládních bouří v Kyjevě v roce 2014 tajně přepraven na Ruskem kontrolovaný Krym.

Podle Romana Dobrochotova, který se na pátrání po Miškinově totožnosti podílel, předal lékaři GRU vyznamenání osobně Putin. Fotografii této ceremonie prý investigativci našli v domě Miškinovy babičky, u níž ve vsi Lojga vyrůstal.

Miškinovu skutečnou identitu odhalila i skupina ruských blogerů Conflict Intelligence Team. Ke zjištění je přivedly veřejně dostupné dokumenty o převodu osobního automobilu v loňském roce. Prodejcem byl Anatolij Čepiga, kupcem Alexandr Miškin.

Vyznamenání, stejně jako jeho kolega Čepiga, dostal Miškin v listopadu 2014. Krátce nato se, opět stejně jako Čepiga, přestěhoval do bytu v moskevském mrakodrapu za 350.000 dolarů (téměř osm milionů korun). Byt nekoupil, byl mu podle oficiálních záznamů přidělen.

Bellingcat uvádí, že podle expertů přítomnost lékaře při útoku proti Skripalovi může být standardním postupem při operacích toho druhu. "Buď měl zajistit, aby jed byl použit účinně, nebo měl zabránit náhodné intoxikaci útočníků," napsala investigativní skupina.

Skripal a jeho dcera Julija útok armádním jedem novičok přežili, žijí na neznámém místě v Británii a spojení s ruskými úřady ani s příbuznými v Rusku neudržují. Do styku s novičokem se v červenci v Salisbury náhodně dostala chudá tulačka Dawn Sturgessová, která na následky otravy zemřela. Její partner kontakt s látkou přežil.

Skandály kolem ruských agentů mohou prý skončit čistkou v GRU

Série skandálů kolem ruských tajných agentů působících v zahraničí může v brzké době skončit čistkou ve vojenské rozvědce GRU. Píší o tom dnes některá ruská média v souvislosti s možným odhalením totožnosti druhého údajného ruského agenta, který se v březnu na jihu Anglie podílel na pokusu otrávit armádním jedem bývalého ruského špiona Sergeje Skripala.

Spekulace o ohrožených postech vysokých důstojníků GRU se většinou opírají o nepotvrzené informace serveru MBCh-Media, který financuje nepřítel Kremlu a bývalý ruský oligarcha Michail Chodorkovskij. Jeho web napsal, že v sobotu se v centrále ruského ministerstva obrany konala porada věnovaná skandálům pracovníků GRU v Nizozemsku, USA, Británii nebo Černé Hoře. Agenti vojenské rozvědky si tam podle jejích účastníků počínali krajně neodpovědně a nedodržovali elementární zásady konspirace.

Už v září si podle MBCh-Media prezident Vladimir Putin, sám bývalý agent kontrarozvědky KGB a později šéf její nástupnické organizace FSB, povolal náčelníka GRU Igora Korobova. Ten prý si po návratu domů stěžoval na nevolnost.

Viník odpovědný za skandální vyhoštění čtyř údajných ruských agentů z Nizozemska, kde se podle tamních úřadů pokoušeli proniknout do počítačové sítě Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW), se podle MBCh-Media už našel. Je jím prý druhý tajemník ruského velvyslanectví v Haagu Konstantin Bachtin, který hackerský útok na OPCW koordinoval. Nizozemská kontrarozvědka odposlouchávala jeho telefon a přípravy k tajné operaci sledovala od samého počátku.

Bachtin je údajně přítelem Anatolije Čepigy, agenta GRU, který se podle britských úřadů pod krycím jménem Ruslan Boširov pokusil v březnu v Salisbury otrávit Skripala. Totožnost druhého traviče odhalila v pondělí investigativní skupina Bellingcat. Byl jím prý Alexandr Miškin, lékař ve službách GRU, který do Británie přijel pod krycím jménem Alexandr Petrov.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je pátek 19. července 2019

Očekáváme v 11:00 25°C

Celá předpověď