Belgický soud potrestal studenty za smrt mladíka při přijímacím rituálu

foto Ruce v poutech - ilustrační snímek.

Brusel - Belgický soud dnes potrestal 18 vysokoškolských studentů za smrt mladíka při drastickém přijímacím rituálu do univerzitního spolku. Dvacetiletý student zemřel v prosinci 2018 kvůli otoku mozku, když musel vypít velké množství alkoholu, rybího tuku a dlouho stát polonahý venku ve studené vodě. Členové spolku mají odvést až 300 hodin veřejně prospěšných prací a zaplatit pokuty, prokuratura pro ně požadovala až tříleté tresty vězení, informuje agentura AFP.

Soud v Antverpách dospěl k závěru, že vina studentů se neprokázala u trestných činů podání škodlivé látky s následkem smrti a neposkytnutí pomoci. Podle něj mladí lidé nejspíš nevěděli, že po požití velkého množství rybího tuku se může hladina sodíku v krvi zvýšit natolik, že hrozí otok mozku. Právě kvůli němu čerstvý student techniky v Lovani Sanda Dia zemřel. Podle mluvčí soudu Els De Brauwerové obžalovaní poskytli mladíkovi pomoc ihned poté, co zjistili, že je ve vážném stavu a odvezli ho do nemocnice.

Studenti ze spolku Reuzegom byli odsouzeni za ublížení na zdraví s následkem smrti. "Byli u toho všichni. Nikdo z nich to nezastavil. Nikdo to nezpochybnil," uvedla De Brauwerová.

Případ vyvolal v Belgii obrovský rozruch, protože se veřejnost poprvé dozvěděla, jak reálně vypadá praxe ve spolku na prestižní univerzitě. Během několikadenního rituálu museli aspirující členové vypít obrovské množství alkoholu - několik piv a celou láhev ginu, následovala konzumace půl litru rybího tuku, spolknutí živé akvarijní rybičky a ponoření do jámy plné vody. Dia byl vzhledem k tomu, že se rituál odehrával v prosinci, těžce podchlazený: v nemocnici mu naměřili teplotu 28,7 stupně, byl převezen na jednotku intenzivní péče a později zemřel.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je neděle 28. května 2023

Očekáváme v 19:00 18°C

Celá předpověď