Na očkování se dnes zaregistrovalo už 100.000 seniorů nad 70 let

foto Ilustrační foto - V kulturním domě Máj v Pelhřimově zahájilo 17. února 2021 provoz první očkovací centrum mimo krajské nemocnice na Vysočině. Očkování proti covidu-19 v něm tento den dostane 159 lidí. Zdravotníci pelhřimovské nemocnice je očkují vakcínou Moderna.

Praha - K očkování proti nemoci covid-19 se po dnešním spuštění registračního systému zaregistrovalo k poledni zatím 124.000 seniorů nad 70 let. ČTK to řekl vládní zmocněnec pro IT Vladimír Dzurilla. Podle něj registrační systém, který se pro pro lidi po sedmdesátce spustil dnes v 0:30, nezaznamenal žádné potíže. Sedmdesátníků je v Česku zhruba milion. Ode dneška mohou hlásit k očkování své pacienty i praktičtí lékaři. Upozorňují na to, že lidé, kteří se chtějí nechat očkovat u nich, by se měli ozvat přímo jim a neměli by se sami hlásit do registračního systému. Do něj je pak zapíše jejich lékař.

"Vše probíhá bez problémů. Se zprávami SMS a PIN kódy nejsou žádné problémy. Nemáme na IT podpoře vůbec žádné stížnosti. Jsem rád, že všechno klaplo," uvedl Dzurilla.

Od 15. ledna se mohou registrovat k očkování lidé nad 80 let, kterých je zhruba 440.000. Od února přibyla možnost registrace také pro zdravotníky a od soboty pro učitele. Za první den se přihlásilo přes 100.000 učitelů, dosud podle Dzurily na 130.000. Celkem se podle Chytré karantény ke dnešku registrovalo 390.195 lidí, z toho 204.056 lidí má rezervaci termínu.

Zatímco v polovině ledna při spuštění registračního systému pro lidi nad 80 let se kvůli zahlcení čekalo na PIN kód k registraci desítky minut, nyní lidé podle zmocněnce zprávy dostávali hned. Zpravodajka ČTK ráno při registraci čekala na zprávu SMS s kódem půl hodiny. Systém zprávu odeslal hned a zjišťuje se důvod zpoždění u operátora, popsal Dzurilla. Podle něj to byl jediný případ.

Adresa zájemce o očkování se v systému zatím musí vyplňovat ručně, a to včetně čísla popisného. Nápověda s názvy měst, ulic a čísel domů nefunguje. Podle zmocněnce se propojení s registrem nyní testuje, systém s předepsanými údaji by mohl začít fungovat v příštích dnech.

Lidé, kteří se chtějí nechat očkovat u svého praktického lékaře, se do centrálního systému registrovat nemají. Pokud tak učiní, dostanou vakcínu v očkovacím centru. "Pokud je pacient registrován v centrálním systému a chtěl by se jít očkovat k praktikovi, musel by nejprve zrušit rezervaci v systému, což lze učinit pouze složitým způsobem telefonicky na centrální telefonní lince rezervačního systému," uvedli v dnešním prohlášení praktici.

Podle dat ministerstva zdravotnictví má plné očkování dvěma dávkami ukončeno zhruba 240.000 lidí. Celkem zdravotníci vykázali přes 653.000 dávek očkování.

Do konce února centra podle dat ministerstva zdravotnictví vykázala očkování u 183.253 lidí starších 80 let, tedy u dvou pětin. Registraci provedlo přes 228.000 seniorů 80+, tedy asi polovina. Pracovníci ve školství představují podle ministerstva více než 118.000 registrací a zdravotníci téměř 29.000 registrací. Kromě těchto skupin je očkování přístupné také klientům a pracovníkům v sociálních službách, pracovníkům kritické infrastruktury jako hasičům, policistům, záchranné službě či energetikům, ale také medikům a dobrovolníkům.

Lidé, kteří se chtějí registrovat, na webu nejprve vyplní telefonní číslo. Na to jim přijde SMS zprávou kód. Po jeho zadání se mohou k očkování zapsat. Formulář vyžaduje vyplnění jména, adresy, kódu zdravotní pojišťovny a čísla pojištěnce, které u českých občanů odpovídá rodnému číslu. Vyberou si také očkovací místo. Až v něm bude volný termín, přijde druhá SMS zpráva s kódem, který umožní čas zarezervovat. Od odeslání zprávy je třeba kód využít do 72 hodin. Další variantou registrace je telefonát na linku 1221.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je úterý 13. dubna 2021

Očekáváme v 13:00 7°C

Celá předpověď