BBC: Odpovědět v Jižní Koreji na to, kolik je vám let, není snadné

foto Lidé s ochrannými rouškami v Soulu 8. dubna 2020.

Soul - Otázka, kolik je vám let, může mít v Jižní Koreji tři odpovědi. Při narození je dítě považováno za rok staré, vždy po Novém roce si k věku přidá další rok. Takže miminko narozené v prosinci lze v lednu následujícího roku označit za dvouleté. Podle stanice BBC chce zvolený prezident Jun Sok-jol s touto staletí dlouhou praxí skoncovat.

I Jong-ho z Junova výboru pro předání moci řekl, že příští vláda hodlá standardizovat určování věku v souladu se zbytkem světa. Rozdílné metody počítání věku podle něj vedou ke "zmatkům a zbytečným sociálním a ekonomickým nákladům". Někteří odborníci ale mají pochybnosti, zda se "standardizace" podaří.

Prozatím lze v Jižní Koreji počítat věk třemi různými způsoby. Oficiálně země od roku 1962 používá ve světě běžný systém, kdy rozhodující je datum narození. Stejně oficiální je ale počítat takto: dítě se narodí ve věku nula a každého 1. ledna mu rok přibude. Takže jedinci narozenému v prosinci 2020 byly v lednu 2022 dva roky, byť ve skutečnosti mu budou až v prosinci 2022. Tento systém se používá k definování legálního věku v právních otázkách, které se týkají velkého procenta občanů, například náboru do vojenské služby nebo definování věku mladistvých pro potřebu jejich ochrany proti zneužívání.

A pak je zde ve společnosti běžně používaná metoda stanovení "korejského věku" - při narození je každému rok a s každým přelomem roku se mu přičítá další bez ohledu na datum narození.

Takže Kim Tche-hjong z k-popové chlapecké kapely BTS narozený v prosinci roku 1995 má podle korejského věku 28 let, podle mezinárodního počítání 26 a podle dalšího oficiálního korejského počítání 27.

Pro mnohé je to jen číslo, avšak v Jižní Koreji je věk vážná věc. "Zjistit, zda je někdo starší, nebo ne, je pro mnoho Jihokorejců důležitější než jméno dotyčného. Vyplyne z toho, jak s daným člověkem mluvit, jaký stupeň zdvořilosti zvolit nebo jak ho titulovat," řekl univerzitní profesor z oddělení jihokorejského jazyka a literatury Sin Či-jong.

Tradice měření věku má původ v Číně a dalších částech Asie, avšak Jižní Korea je jediná země, v níž se tímto způsobem věk stále stanovuje. Právník Kim Un-ču řekl, že si mladí Jihokorejci uvědomují, že tento systém budí posměch. Má také konkrétní důsledky. Někteří rodiče se například snaží podvádět v matrikách ze strachu, že jejich "prosincové dítě" bude v nevýhodě ve škole a později v životě. Zmatek vyvstal i v době covidu-19, kdy úřady zařazovaly lidi do věkových skupin k očkování.

Není to poprvé, co se Jižní Korea snažila stanovení věku sjednotit. Dva poslanci navrhli patřičný zákon v letech 2019 a 2021, který nakonec neprošel. Jednotný názor nepanuje ani mezi odborníky. Čang Ju-sung z ústavu orientálních studií na univerzitě v Tankuku považuje místní počítání za tradici. Experti se shodují, že i když se bude věk určovat podle mezinárodního standardu, je nepravděpodobné, že Jihokorejci přestanou hned tak používat korejský výpočet.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je pondělí 3. října 2022

Očekáváme v 21:00 12°C

Celá předpověď