Bavorský premiér Seehofer skončí začátkem příštího roku ve funkci

foto Bavorský premiér Horst Seehofer.

Berlín - Bavorský premiér Horst Seehofer skončí v prvním čtvrtletí příštího roku ve funkci. Nahradí ho tamější ministr financí Markus Söder. V čele Křesťanskosociální unie (CSU) by Seehofer, který se po propadu strany v zářijových parlamentních dostal pod velký tlak, měl zůstat. Mohl by se také stát ministrem v příští celoněmecké vládě.

CSU v zářijových volbách sice v rámci Bavorska zůstala nejsilnější stranou, když získala 38,8 procenta hlasů, proti hlasování před čtyřmi lety ale ztratila 10,5 procentního bodu, což zneklidnilo řadu straníků, kteří se obávají, že v zemských volbách příští rok CSU ztratí většinu v bavorském parlamentu.

Pozice osmašedesátiletého Seehofera se kvůli volebnímu výsledku stala neudržitelnou. Rozhodnutí o své politické budoucnosti sliboval Seehofer už před dvěma týdny, definitivně nakonec padlo dnes na zasedání poslanců CSU v bavorském zemském sněmu.

Na čele vlády klíčové spolkové země sousedící s Českem Seehofera vystřídá ministr financí Söder, kterého dnes předsednictvo i poslanci CSU jednomyslně podpořili. Další možný uchazeč o tento post - bavorský ministr vnitra Joachim Herrmann - dal najevo, že do souboje se Söderem nepůjde. Padesátiletému politikovi dnes Seehofer, který stojí v čele bavorské vlády od roku 2008, slíbil dobrou spolupráci, i když právě Söder bývá označován za jeho velkého vnitrostranického soka.

"Politika je vždy týmovou činností, jedinec sám nic nezmůže," nechal se dnes slyšet Söder, který CSU vyzval k soudržnosti. Formálně bavorská strana dnešní kroky schválí na sjezdu, který se uskuteční 15. a 16. prosince. Ve svém čele by na něm měla znovu potvrdit Seehofera, který se tak bude moci nadále podílet na vyjednávání o podobě nové spolkové vlády mezi CDU/CSU a sociálními demokraty (SPD).

CSU, která je sesterskou stranou křesťanských demokratů (CDU) kancléřky Angely Merkelové, dlouhá desetiletí dominuje bavorské politice a obsazuje post tamního ministerského předsedy. V současném zemském sněmu má strana nadpoloviční většinu. Aktuální průzkum ji ale přisoudil "jen" 37 procent hlasů.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je čtvrtek 18. října 2018

Očekáváme v 21:00 13°C

Celá předpověď