SRN se vzpamatovává z teroristického útoku na synagogu v Halle

foto Svíčky a květiny před synagogu ve východoněmeckém Halle.

Berlín - Německo se pomalu vzpamatovává ze šoku, který vyvolal středeční útok na synagogu ve čtvrtmilionovém městě Halle. Místo dnes navštívil prezident Frank-Walter Steinmeier, který zločin, jež za sebou zanechal dva mrtvé, stejně jako kancléřka Angela Merkelová důrazně odsoudil. Nejvyšší státní zastupitelství čin považuje za teroristický, motivovaný antisemitismem, xenofobií a rasismem. Najevo postupně vycházejí další informace o podezřelém Němci Stephanu Ballietovi, v jehož autě se po útoku našly čtyři kilogramy výbušnin.

"Co jsme včera zažili, byl teror," prohlásil nejvyšší státní zástupce Peter Frank, podle něhož Balliet chystal za pomoci podomácku vyrobených zbraní a velkého množství výbušnin masakr. Sedmadvacetiletý Němec, který je obviněn z dvojnásobné vraždy a pokusu o vraždu v devíti případech, podle Franka chtěl, aby jeho útok měl celosvětový dopad, a proto ho živě přenášel na internetu. Už předtím také sepsal "manifest", v němž píše, že chce zabít co nejvíce "nepřátel bílých" - hlavně Židů.

Podle ministryně spravedlnosti Christine Lambrechtové, která stejně jako další politici volá po důslednějším boji proti antisemitismu, bylo jen shodou okolností, že se střelci nepodařilo dostat do synagogy, v jejíchž dřevěných dveřích jsou vidět stopy po nejméně deseti kulkách. Podobně to vidí i Merkelová. "Jen těsně jsme unikli hrozném útoku na lidi v synagoze. Mohlo být ještě mnohem více obětí," je přesvědčena.

V synagoze se v tu dobu nacházelo kolem 50 osob slavících nejdůležitější židovský svátek Jom kipur (Den smíření). Střelec útočil i na lidi na ulici. U synagogy nedlouho po poledni zezadu několika ranami zabil 40letou ženu, v nedalekém rychlém občerstvení s kebabem 20letého muže, který prosil o život. Další dva lidi zranil v obci Landsberg, která leží asi 15 kilometrů od Halle. Střílel i na další osoby, kterým dost možná zachránilo život to, že mu několikrát selhaly zbraně.

Podezřelý Balliet, který byl po přestřelce s policií krvavě zraněn na krku a později skončil v nemocnici, žil dosud s matkou v sasko-anhaltské vesnici Benndorf. Podle sousedů byl odtažitý a prakticky bez kamarádů. V minulosti byl muž, který prý za všechno dával vinu ostatním, podle svého otce u armády, nedostalo se mu ale žádného speciálního výcviku.

Po útoku se v Německu diskutuje o tom, jestli policie nezanedbala ochranu synagogy v Halle, i o tom, jestli k rostoucímu antisemitismu nepřispívají politici nejsilnější opoziční strany Alternativy pro Německo. Tak to vidí bavorský ministr vnitra Joachim Herrmann i další politici. AfD to odmítá.

Útok vedle politiků, z nichž například prezident Steinmeier hovořil o dni studu a hanby, šokoval i média, podle nichž je ostudou, že se v Německu nemohou Židé cítit bezpečně. Antisemitismus z Německa nikdy nezmizel, píší také, a proto se mu musí postavit nejen politici, ale každý jednotlivec.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je pátek 7. srpna 2020

Očekáváme v 5:00 17°C

Celá předpověď