V Německu se zavře většina obchodů či bary, potvrdila Merkelová

foto Německá kancléřka Angela Merkelová na tiskové konferenci k opatřením kvůli koronaviru 16. března 2020.

Berlín 16. března (ČTK) - V Německu musí zavřít všechny bary, kluby, divadla, zoo, veřejné plovárny, hřiště či nevěstince. Potvrdila to dnes večer německá kancléřka Angela Merkelová. Obchody s potravinami nebo lékárny zůstanou otevřené. Kancléřka podle agentury Reuters zdůraznila, že vláda bude usilovat o to, aby soubor opatření na zpomalení postupu epidemie nového koronaviru měl co nejmenší dopad na ekonomiku. V Německu za posledních 24 hodin přibylo více než tisíc potvrzených případů nákazy. Celkem je jich tak v zemi již přes 6000. Na nemoc COVID-19, kterou virus způsobuje, zemřelo už 13 lidí. Stav nouze dnes vyhlásilo Švýcarsko a oznámilo podobná opatření jako Německo.

Merkelová na tiskové konferenci řekla, že zůstanou otevřené obchody s potravinami nebo lékárny. Restaurace budou mít omezené otvírací hodiny a musí zajistit minimální vzdálenosti mezi stoly. Zavřou se také kulturní zařízení a zábavní podniky.

Podle agentury DPA Merkelová po jednání několika grémií, která se zabývají nynější krizí, rovněž oznámila konec cestování na dovolené v Německu i do zahraničí.

Podle deníku Bild se na zmíněných opatřeních dohodli zástupci vlády s šéfy vlád jednotlivých spolkových zemí. Na nich je, kdy přesně začnou zákazy a omezení u nich platit. Například Bavorsko ohlásilo už ráno, že obchody, které nejsou nezbytné pro zajištění základních potřeb, zavře ve středu.

"Dostaneme se přes tuto fázi tím dříve, čím více bude každý jednotlivec tyto povinnosti dodržovat," odpověděla podle DPA kancléřka na otázku, jak dlouho zůstanou zákazy a omezení všedního života v platnosti. "Jsou to opatření, která v naší zemi ještě nebyla," konstatovala kancléřka. Podle ní jde o to omezit kontakty mezi lidmi.

Merkelová dále zdůraznila, že vláda chce co nejvíce zachovat ekonomickou aktivitu. Ujistila, že bude dostatek peněz na pomoc firmám a bude zřízen zvláštní fond pro vážné případy.

Stav nouze dnes vyhlásilo Švýcarsko. V této alpské zemi musí od půlnoci zůstat zavřené téměř všechny obchody, všechny restaurace, trhy, muzea či zábavní podniky, oznámila v Bernu prezidentka Simonetta Sommarugaová. Stejně jako v Německu zůstanou otevřené obchody se zbožím denní potřeby a také čerpací stanice či pošty.

Německo má již přes 6000 nakažených koronavirem, 13 mrtvých

V Německu za posledních 24 hodin přibylo více než tisíc potvrzených případů nákazy novým typem koronaviru. Celkem je jich tak v zemi již přes 6000. Na nemoc COVID-19, kterou virus způsobuje, zemřelo už 13 lidí, informoval dnes na svých stránkách Institut Roberta Kocha (IRK).

Ve srovnání s nedělí přibylo v Německu 1174 případů nákazy. Nejpostiženější zůstává spolková země Severní Porýní-Vestfálsko, která je zároveň nejlidnatější. Zde se koronavirem nakazilo už přes 1500 lidí. Přes tisíc případů nákazy potvrdily k dnešnímu dni také dvě jihoněmecké země: Bádensko-Württembersko (1105) a Bavorsko (1067).

Celkem v Německu na COVID-19 zemřelo již 13 lidí. V neděli bylo mrtvých 12. Oběti si onemocnění vyžádalo jen ve třech nejpostiženějších zemích. Severní Porýní-Vestfálsko a Bavorsko mají po pěti mrtvých, Bádensko-Württembersko registruje tři.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je středa 5. srpna 2020

Očekáváme v 17:00 23°C

Celá předpověď