Bavorská CSU se demonstrativně postavila za kancléřského kandidáta Lascheta

foto Zleva předseda bavorské Křesťanskosociální unie CSU a bavorský premiér Markus Söder a kandidát na kancléře Armin Laschet ze sesterské Křesťanskodemokratické unie (CDU).

Norimberk (Německo) - Delegáti bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) dnes na závěr svého dvoudenního sjezdu přivítali bouřlivým potleskem kandidáta na kancléře Armina Lascheta ze sesterské Křesťanskodemokratické unie (CDU). Znovu tak navenek demonstrovali jednotu konzervativní unie CDU/CSU po sáhodlouhých úvahách o tom, zda by nebyl předseda CSU a bavorský premiér Markus Söder vhodnějším volebním lídrem CDU/CSU. Laschet dnes v projevu ostře kritizoval Sociálnědemokratickou stranu Německa (SPD) a jejího volebního lídra Olafa Scholze, který má podle průzkumů aktuálně větší šanci stát se příštím německým kancléřem.

Patnáct dní před volbami do Spolkového sněmu se Laschetovi dostalo na sjezdu CSU v bavorském Norimberku jasné podpory. Uvnitř bavorské strany měsíce zaznívaly názory, že její předseda by byl silnějším volebním lídrem CDU/CSU než předseda vlády spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko. Dnes si ale Laschet v Bavorsku od členů CSU vysloužil více než osmiminutový potlesk, tedy více než dvojnásobný než samotný Söder po pátečním projevu. I v něm se přitom šéf CSU jasně postavil za svého někdejšího soka o kancléřskou kandidaturu.

Laschet ve svém dnešním vystoupení zdůraznil podfederalismu, což je v Bavorsku tradičně vnímáno kladně, a poté se pustil do SPD a Scholze, který v dosluhující vládě kancléřky Angely Merkelové (CDU) zastává funkce vicekancléře a ministra financí. Laschet poukázal mimo jiné na čtvrteční policejní razii na ministerstvu financí v souvislosti s údajným nekonáním celní centrály proti praní špinavých peněz (FIU). Šedesátiletý politik také tvrdil, že SPD by byla slabá mimo jiné v bezpečnostních otázkách.

Především ale Laschet Scholzovi vytkl, že jasně nepopřel možnou koalici s krajně levicovou stranou Levice. Naproti tomu CDU/CSU se podle něj jasně vymezila jak vůči radikální levici, tak i proti krajně pravicové Alternativě pro Německo (AfD). "Nikdy nebudeme hovořit s AfD. Musí pryč z parlamentů," zdůraznil Laschet. Případnou vládu SPD, Levice a Zelených označil šéf CDU za nebezpečí pro vnitřní i vnější bezpečnost a ekonomiku Německa.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je středa 22. září 2021

Očekáváme v 19:00 13°C

Celá předpověď