Baskytarista Miller koncertoval v Brně, zahrál i Beatles

foto Americký baskytarista Marcus Miller vystoupil 4. listopadu 2022 v Brně na mezinárodním jazzovém festivalu JazzFest Brno.

Brno - Vyprodané Janáčkovo divadlo dnes odměnilo potleskem vestoje Marcuse Millera, jednoho z nejuznávanějších jazzových baskytaristů posledních dekád. Třiašedesátiletý hudebník v Brně koncertoval poprvé, a to na pozvání organizátorů JazzFestu. Mistr takzvané slapové techniky hry na basu je momentálně na podzimním evropském turné, z Brna míří do Katovic, Hamburku, Osla nebo Nice.

Fotogalerie

Miller dnes vystoupil jako lídr kvinteta tvořeného dále hráči na trubku, saxofon, klávesy a bicí. Hráli například skladby z dosud posledního Millerova studiového alba Laid Black, které vyšlo v roce 2018 a podle recenzentů úspěšně spojovalo jazz a další žánry, zejména funk, hip hop a rhythm and blues.

Zazněly také skladby, které Miller v 80. letech napsal pro legendárního jazzmana Milese Davise, například Mr. Pastorius. Koncert gradoval skladbou Tutu ze stejnojmenného Davisova alba. V přídavcích pak zazněla instrumentální verze písně Come Together od Beatles. Kapela dnes přidávala dvakrát, hrála zhruba dvě hodiny. Publikum nechtělo muzikanty pustit z pódia.

Na hudební scéně se Miller pohybuje od 70. let. Nahrával nebo koncertoval s mnoha hvězdami globálního formátu, například s Michaelem Jacksonem, Frankem Sinatrou či Arethou Franklinovou. Je držitelem ceny Grammy. Svou vlastní tvorbu zachytil na 13 studiových albech. Píše také hudbu k filmům.

Podzimní část letošního JazzFestu nabídla několik dalších hvězd, které překračují žánrové hranice. Přijela americká skupina Snarky Puppy, virtuosní hráč na mandolínu Chris Thile, zpěvačka Lizz Wrightová a také britský zpěvák a všestranný hudebník Jacob Collier. Posledním festivalovým dozvukem bude 26. listopadu koncert z experimentálního cyklu Tension s českými a rakouskými hudebníky.

Pro příští ročník už pořadatelé ohlásili několik známých jmen, například zpěvačku Dianu Krallovou nebo smyčcové těleso Kronos Quartet.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je pondělí 5. června 2023

Očekáváme v 21:00 14°C

Celá předpověď