Basketbalistky prohrály na turnaji v Praze s Lotyšskem 63:69

foto Přípravný turnaj basketbalistek: ČR - Lotyšsko, 14. června 2019 v Praze. Zleva Renáta Březinová z ČR a lotyšské hráčky Zenta Melnikaová a Kate Kreslinaová.

Praha - České basketbalistky podlehly na turnaji v Praze v hale Královka Lotyšsku 63:69 a utrpěly v přípravě na mistrovství Evropy v Rize a Bělehradu třetí porážku ze šesti zápasů. V sobotu od 17:00 čeká svěřenkyně trenéra Štefana Svitka duel proti Bosně a Hercegovině. Neporažené Lotyšky budou útočit na prvenství proti Maďarsku.

"Musím pogratulovat soupeři, který byl dnes lepší. My jsme hráli hodně chaoticky, hlavně v útoku. Zkoušeli jsme, co se dalo. Ani obrana nebyla ve druhém poločase tak dobrá jako v prvním. Byly tam velké chyby a nesmysly v naší hře, které se ani nedají korigovat tréninkem. Vyplývají z individuálních dovedností, umění a vyzrálosti," řekl Svitek.

Česky nastoupily stejně jako ve čtvrtek proti Maďarkám (65:58) bez Romany Hejdové, která se potýká se zánětem spojivek, i Aleny Hanušové. Ta minulý duel nedohrála pro potíže s kolenem a dostal na zbytek turnaje volno.

"Alena Hanušová včera odehrála první zápas po dvou měsících. Zase není k dispozici. Romana Hejdová už týden vypadla ze hry, z tréninku. Přišla o dobrý třízápasový turnaj, odchází jí fyzička. Podobně jsou na tom i některé další hráčky. Kateřina Elhotová dva týdny netrénovala. Toto jsou její první dva zápasy od konce české ligy," posteskl si Svitek, kterému pro zranění vypadly z týmu už dříve Julie Reisingerová a Petra Záplatová.

"Vypadávají nám hráčky. Tak se nedá připravovat na vrcholnou akci jako mistrovství Evropy. Nedávám to nikomu za vinu, to ke sportu patří. Ale taková je prostě skutečnost. Basketbalová obec i všichni okolo si musí uvědomit, že s takovými problémy se tu potýkáme," doplnil Svitek.

Navíc tým neposílila ani americká rodačka s českým pasem Kia Vaughnová z Fenerbahce Istanbul. "Neptejte se mě na ni, zeptejte se její manažerky," reagoval Svitek na absenci jedné z dalších opor. "Chybí nám klíčové hráčky. Tady není čtyři, pět hráček, které vybojovaly postup. Chybí nám tři ze základní sestavy. Momentálně nemáme hráčky, které by je mohly nahradit."

Až na dvě krátké výjimky v první čtvrtině se držely stále ve vedení Lotyšky, které otevřely účet utkání trojkou Dikaioulakuové Babkinové. Bývalá hráčka USK Praha byla nakonec s 18 body nejlepší střelkyní zápasu. Na české straně kralovala se 14 body Karolína Elhotová.

Pěti body během minuty odpověděla Krakovičová, ale Lotyšky si vzaly zpět vedení až do osmé minuty, kdy otočila na 17:16 Vyoralová. První čtvrtinu ale český tým prohrál 17:21 a celkové v střelecky hluché pasáži od svého vedení až do 18. minuty zaznamenal jen dva body. Češky tak nabraly devítibodovou ztrátu.

Ve třetí čtvrtině Lotyšky dvakrát získaly třináctibodový náskok, největší v zápase. Domácí tým se ale nevzdal a mezi 35. a 36. minutou se šestibodovou šňůrou přiblížil a 104 sekund před koncem Kateřina Elhotová snížila na 61:63. Lotyšky však už dobře rozehraný zápas nepustily.

"Mohli jsme s tím ještě něco udělat, ale příznačně v duchu, v jakém se vedl tento zápas, jsme neodstavili a nedoskočili po trestných hodech. Faulovali jsme a soupeř dal dva trestné hody místo toho, abychom se s tím ještě pokusili něco udělat, protože času bylo dost. Vzápětí vynechaná dobrá pozice...," dodal Svitek.

Po turnaji v Praze se Svitkův výběr představí ještě v generálce příští týden ve čtvrtek v Piešťanech proti domácímu Slovensku a o den později proti Chorvatsku. Evropský šampionát v Rize národní tým odstartuje 27. června utkáním proti úřadujícím vicemistryním z Francie.

Karolína Elhotová litovala, že finiš s Lotyšskem obrat nepřinesl

Ve finiši mohly české basketbalistky ještě zvrátit nepříznivý vývoj duelu s Lotyšskem na přípravném turnaji v Praze před mistrovstvím Evropy, ale koncovku nezvládly. Z třináctibodové ztráty se 104 sekund před koncem dostaly na rozdíl dvou bodů, nakonec však po porážce 63:69 přerušily sérii tří výher z předešlých testů. Se 14 body nejlepší česká střelkyně zápasu Karolína Elhotová litovala, že se obrat nepodařil.

"Závěr zápasu se nám moc nepovedl. Měly jsme náběh na to dohnat jejich náskok a přejet je, ale dělaly jsme hrozně lehké chyby v obraně a v útoku jsme míjely i zdánlivě jednoduché střely zpod koše. Měly jsme na to vyhrát, takže je to škoda," řekl Karolína Elhotová.

Na Lotyšsko by mohly Češky teoreticky narazit i v kvalifikaci o čtvrtfinále na evropském šampionátu v Rize. "Vůbec neřešíme, že s Lotyšskem můžeme hrát na Evropě. Chtěly jsme hlavně předvést dobrý výkon, který se nám v částech zápasu dařil, ale pak přišly zbytečné chyby," podotkla.

Mezi 8. a 18. minutou zaznamenaly Češky pouhé dva body. "Určitě nás to stálo zápas. Když neskórujete, tak i psychika jde dolů. Minuly jsme tam zpod koše lehké střely, je pak těžké se z toho dostávat. Pak jsme to aspoň trošku dohnaly," prohlásila Elhotová. Domácí tým dal jen dvě trojky z 15 pokusů. "Jsou tady koše nějaké trošku začarované. Jsou tvrdé a moc nám to nevyhovuje. Ale musíme se přizpůsobit."

Oproti čtvrtečnímu vyhranému duelu s Maďarskem byl podle hráčky USK Praha duel o hodně tvrdší. "Lotyšky také věděly lépe, co od nás mají čekat a na koho se zaměřit. Asi už proběhl z jejich strany i nějaký ten skauting," uvedla.

Český tým se vyrovnává s řadou absencí i zdravotními komplikacemi hráček, které v kádru jsou. "Romča Hejdová má zánět v oku a měla by být snad za pár dnů zdravá, takže na tu ještě čekáme. Sestra (Kateřina) se teď vrátila, ta nám moc pomohla. Bude sice muset ještě dohánět kondičku, ale na ní to není moc znát," dodala Elhotová.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je úterý 17. září 2019

Očekáváme v 1:00 11°C

Celá předpověď