Bartošek: MF chce dál financovat kompenzace na úkor příjmů krajů

foto Ilustrační foto - Předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Jan Bartošek.

Praha - Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) trvá na tom, aby byl kompenzační bonus pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) a malé společnosti s ručením omezeným vyplácen jako vratka daně, což připraví obce a kraje o část příjmů. Místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek to po dnešní schůzce s ministryní uvedl v tiskové zprávě. K úpravě vládní podpory chce proto přesvědčit poslance, kteří budou o předpisu vráceném Senátem rozhodovat příští týden. Varuje před dopady opatření na investice v regionech. Vyjádření ministerstva ČTK zjišťuje.

Bartošek v tiskové zprávě uvedl, že dnešní schůzka se Schillerovou nepřinesla žádnou změnu. "Přitom stačí použít rozpočtovou rezervu a začít ze státního rozpočtu obratem vyplácet příspěvek fyzické osobě," uvedl. Tímto způsobem podle něj lze vyplatit peníze OSVČ i malým společnostem s ručením omezením. "Tuto variantu zákon zná, nemusí se nic měnit a obce nemusí doplácet třetinu peněz a poté čekat na to, zda na ně zůstane či nezůstane nějaká dotace, aby tím zalepily díru ve svém rozpočtu," dodal Bartošek.

Příspěvek je nyní koncipován jako vratka daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti, která patří mezi sdílené daně. Výnosy ze sdílených daní putují nejen do státního rozpočtu, ale i do rozpočtů obcí a krajů. Vyplácení příspěvku tak má mít podle Schillerové na státní rozpočet dopad 26,1 miliardy korun, na daňové příjmy obcí 9,9 miliardy a krajů 3,5 miliardy korun. Resort chce obcím a krajům výpadek kompenzovat dotacemi na investice.

Návrh na kompenzační bonus pro malé firmy pak v minulém týdnu vrátil Senát Sněmovně, mimo jiné právě proto, že by měl dopad i na příjmy obcí a krajů. Senát požaduje, aby byl vyplácen jen ze státního rozpočtu. Bartošek má v plánu přesvědčovat poslanecké kluby, aby nepodpořily vládní variantu předpisu.

Místopředseda lidovců varuje, že obcím a krajům budou miliardy chybět na běžné provozní záležitosti, například podporu sportu, zajištění autobusové dopravy či provoz knihoven a školek. "Tyto peníze musí zůstat obcím, které za ně mimo jiné dají práci místním lidem," uvedl. Dotace pro obce podle Bartoška nejsou řešením. "Musíme si uvědomit, že dotace rozhodně nedostanou všichni, dostane se jen těm, kdo splní kritéria a budou vybráni. Co budou dělat obce, které na dotaci nedosáhnou?" řekl.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

12°C

Dnes je úterý 29. září 2020

Očekáváme v 21:00 11°C

Celá předpověď